İlköğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre ilköğretim okulu müdürleri ile ilköğretim müfettişlerinin öğretmenleri etkileme düzeyi.
Influence level of the primary school principals and inspector on teachers acording to the perceptions of primary school teachers.
  1. Tez No: 186554
  2. Yazar: HİMMET UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ANAHTAR SÖZCÜKLERllköğretim Okulu Öğretmenlerinin Algılarına Göre, lköğretim Okulu Müdürleri ilelköğretim Denetmenlerinin, Öğretmenleri Etkileme Düzeyi( zmir li Metropol lçeleri Örneği)Bu araştırma, Himmet UYGUN tarafından yapılmıştır.Bu araştırma, ilköğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre, ilköğretimokulu müdürleri ile ilköğretim denetmenlerinin, öğretmenleri etkileme düzeyinibelirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın evrenini, zmir ili merkez ilçeler belediye sınırları içerisindeyeralan resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır.zmir ili metropol ilçeleri ( Balçova, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe,Karşıyaka,Konak, Narlıdere) `nin belediye sınırları içerisinde 353 ilköğretim okuluve bu okullarda 9397 öğretmen bulunmaktadır. Ancak bu okullar belirlenirkenöğretmenlere, müdürleri ile ilgili soru yöneltileceğinden müdürlerini iyi tanımışolmaları gerektiği için, müdürlerin bir yıldan daha fazla o okulda müdürlük yapamadurumları dikkate alınmıştır. Bu da evrenin 258 okul olarak belirlenmesine nedenolmuştur. Evreni oluşturan öğretmen sayısı da 6318 olmaktadır. Evrendeki öğretmengrubunun yüzde 15'ine denk düşen denek sayısı ise öğretmenleri temsil edecekörneklem büyüklüğü olarak belirlenmiştir. Araştırma örneklemine alınan okullarınbelirlenmesinde araştırmanın problemi göz önünde bulundurularak bazısınırlamalara gidilmiştir. Böylece, evrendeki öğretmen grubunu temsil edecekörneklem büyüklüğü 947 kişi olmuştur. Örneklem olarak geri dönen ve kullanılmadurumu olan anket sayısı 839 olduğundan, bu sayı araştırmanın örnekleminioluşturmuştur.Örnekleme giren okulların isimlerinin belirlenmesinde zmir Milli EğitimixMüdürlüğü'nün kayıtlarından yararlanılmıştır.Bu okullarda anket uygulanacaköğretmenlerin saptanmasında ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kayıtları esasalınmıştır.Araştırmada örneklem, oranlı küme örneklemi yöntemi ile belirlenmiştir.Örneklem grubu sadece öğretmenlerle sınırlandırılmış yönetici, kadrosuz ve adayöğretmenler örnekleme alınmamıştır.Bu araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde,aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiksel veriler kullanılmış vegruplar arasındaki farklılıkların tespiti için ?t Testi? ve ?Tek Yönlü VaryansAnalizi? `den yararlanılmıştır.. Gruplar arasındaki farkın kaynağını belirlemek için?LSD Testi? uygulanmıştır. statistik çözümlemeler için SPSS istatistik programıkullanılmıştır.Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan lköğretim Müfettişi ve ilköğretimdenetmenlerinin öğretmenleri ? yetki ile etkileme, uzmanlık ile etkileme ve kişilik ileetkileme düzeyleri,? bağımsız değişkenleri ilköğretim okulunda görev yapanöğretmenleri (kıdemleri, cinsiyetleri, branşları, eğitim durumları ve öğretmenliğetemel eğitimleri) arasındaki ilişki ele alınmıştır.xYapılan istatistiksel çözümleme sonucunda şu bulgular elde edilmiştir.1- Okul müdürlerinin yetki, uzmanlık ve kişilik değişkenlerinde, öğretmenlerinkıdem ve öğretmenliğe temel eğitimlerine göre etkileme düzeylerinde, anlamlı birfarklılığın olmadığı, ancak; öğretmenlerin cinsiyetlerine göre uzmanlık ile etkilemedebayan öğretmenleri etkileme düzeyinde anlamlı bir farklılığın olduğu, öğretmenlerinbranşlarına göre, her üç boyutta da etkileme düzeylerinde anlamlı bir farklılığınolduğu, yetki ile etkileme düzeyinde; sınıf öğretmenleri ile sosyal bilimler ve dilbilimleri branşlarında bulunan öğretmenler arasında, uzmanlık ile sınıf öğretmeni ilegüzel sanatlar (resim, müzik, beden eğitimi vb.) branşlarında bulunan öğretmenlerarasında, kişilik ile etkileme de ise; sınıf öğretmeni ile bütün branşlar arsındaetkileme düzeyleri anlamlı bir farklılık göstermektedir.2- Okul müdürlerinin öğretmenleri etkileme ortalamasına bakıldığında; yetki vekişilik ile çoğu zaman etkilediği, ancak; uzmanlık ile arasıra etkilediği görülmekteiken, genel etkileme durumuna bakıldığında ise çoğu zaman etkilediği görülmektedir.3- lköğretim denetmenlerinin yetki, uzmanlık ve kişilik değişkenlerinde,öğretmenlerin cinsiyet, branş, eğitim durumu ve öğretmenliğe temel eğitimlerine göreetkileme düzeylerinde, anlamlı bir farklılığın olmadığı, ancak; uzmanlık ile etkilemedüzeylerinde anlamlı bir farklılığın bulunduğu, bu farkında 6-10 yıl kıdemdekiöğretmenlerden kaynaklandığı söylenebilir.4- lköğretim denetmenlerinin öğretmenleri yetki ve uzmanlık ile çoğu zamanetkilediği, ancak; kişilik ile arasıra etkilediği görülmekte iken, genel etkilemedurumuna bakıldığında ise arasıra etkilediği görülmektedir.5- lköğretim denetmenleri ile müdürlerin, öğretmenlerin cinsiyet, kıdem, branş,eğitim durumu ve öğretmenliğe temel eğitimlerine göre yetki ile etkileme düzeyikarşılaştırıldığında; okul müdürlerinin, sınıf öğretmenleri ile sosyal bilimler ve dilbilimleri branşlarında bulunan öğretmenler arasında etkileme düzeyleri anlamlı birxifarklılık göstermekte iken ilköğretim denetmenlerinde anlamlı bir farkbulunmamaktadır.6- Uzmanlık ile etkileme düzeyleri karşılaştırıldığında; okul müdürleri cinsiyetdeğişkeninde bayan öğretmenleri, branş değişkeninde sınıf öğretmeni ile güzelsanatlar ve diğer başlıklı öğretmenleri etkileme düzeyinde anlamalı bir farklılıkvarken, ilköğretim denetmenleri kıdem değişkeninde 6-10 yıl kıdemde bulunanöğretmenleri etkileme düzeylerinde anlamlı bir farklılık göstermektedir.7- Kişilik ile etkileme düzeyleri karşılaştırıldığında; okul müdürleri branşdeğişkeninde sınıf öğretmeni ile tüm branş öğretmenlerini etkileme düzeyi arasındaanlamlı bir farklılık göstermektedir.Bunun dışında etkileme düzeyi ile değişkenlerarasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.8- lköğretim denetmenlerinin öğretmenleri yetki ve uzmanlık ile çoğu zamanetkilediği, ancak; kişilik ile arasıra etkilediği görülmekte iken, genel etkilemedurumuna bakıldığında ise arasıra etkilediği görülmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLERÖğretmen Algısı, Etkileme Düzeyi, Yetki ile Etkileme, Uzmanlık le Etkileme,Kişilik le Etkileme, lköğretim Okulu Müdürü, lköğretim Denetmeni
Özet (Çeviri)
KEY WORDSInfluence level of the primary school principals and inspector on teachersacording to the perceptions of primary school teachers(Sample of zmir?s metropolisdistricts)This research is conducted to determine primary schools principals andinspectors? influence level on teachers, according to elementary school eachers?perceptions.Teachers, who are working in the officical primary schools in municipalityfrontiers of zmir?s central districts, from the scope of research.There are 353primary schools and working 9397 teachers are found in municipality frontriesdistricts. (Balçova, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Konak,Narlıdere). But, while these schools are designated, only the schools that haveprincipals working more than a year in the same school, were taken inyoconsderation, because teachers must know their principals well and answer thequestions about him/her. For this reason, the scope was determined as 258 schools.The number of teachers are 6318 that groupin the scope and represent teachers, weredetermined as the size of example.The subject number that correspends to 15 percentof teachers group number is determined as the sample size which would represent theteachers. Considering the research?s problems, in designating the schools, which weretaken into research example, some limits were set. So, the size of example, which willrepresent the teachers? group were 947 people. Due to the number of public surveythat turned as an example and in useful situation were 839, this number had formedthe example of research.To designate the names of schools, that joined to the example, zmir NationalEducations Manager?s reigstrations were utilized. To determine teachers, who werexiiiapplied to the public survey, districts? national education mansger?s registrationswere used.The example was determined whit the proportional heap example method. Theexample group was limited with teachers; managers, temporary permenent staffs andcandidetes were not taken into the example.To analyze the taken data in this research; statistical methods like freqeuncy,percentage, arithmetical mean and Standard deviation, and to establish differencesamong groups; ?T Test? and ?Single Sided Variance Analysis? were used.?LSD Test?was applied to determine the source of differences among groups. SPSS statisticsprogram was used for Statistical Analysis.The relation between Primary School Inspectors, who the dependent variablesof the research and influence Primary School Teachers with their authority, specialityand personalities, and Primary School Theachers, who are the independent variablesof the research with their seniority, sexuality, branch, educational position andfundamental tendencies to teaching was considered.xivFindings that are the results of the statistical analysis can be listed as follows.1- According to teachers? seniority and fundamental tendencies to teaching, there isno great difference in influence level of School principals? authority, speciality andpersonality variables, but according to teachers? gender, there are great differences ininfluence level with speciality towards ladies, and also great differnces in terms ofteachers? branches in three dimensions, influence levels show great differecebetweenclaas, sociology and language teachers in influencing with authority; betweenclass and fine arts teachers in influencing with speciality; and between class and allthe other teachers in influencing with personality.2- When it?s looked to principals? influence mean, principal on teachers, it?s seen thatprincipals would usually influnce with authority and personality, but sometimes withspeciality, and if it?s looked to general influence you should see him/her usuallyinfluencing the others.3- There is no gerat difference in influence levels toward authority, speciality andpersonality variales of primary school inspectors according to gender, branch,educational position and fundamental tendencies to teaching of teachers , but there isa great difference between influencing and the reason of this are the teachers whohave the length of service for 6-10 years.4- It is seen that inspectors usually influence teachers, with authority and speciality,but sometimes with personality, and if it?s looked to general influence he/she does itsometimes.5- When it?s compared that inspectors and principals influencing teachers withauthority according to gender, length of service, branch, educational position andxvfundamental tendencies to of teachers?, great difference can be seen betweenprincipal and class, sociology and language teachers, but this could not be seenbetween primary inspectors.6- When the influence leves with speciality is compared, principals influence, ingender variable to ladies, in branch variable to class, fine arts and otherteachers andthere is an expressive difference in influence level of length of service within 6 and 10years teachers.7- When the influence levels with personality is compared, principal shows a greatdifference in brance variables between class and all other teachers. Instead of thisthere is not a difference between influence level and variables.8- Primary School inspectors influence teachers usually with authority and speciality,sometimes with personality, and sometimes in general influence position.KEY WORDSTeacher Sensation, Influence Level, Influence With Authority, Influence WithSpeciality, Influence With Personality, Primary School Principals, Primary SchoolInspector