Gürpınar kasabasının coğrafi etüdü
The geographical stud of Gürpınar town center
- Tez No: 186569
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
IVÖZETYÜKSEK L SANS TEZGÜRPINAR KASABASI'NIN COĞRAF ETÜDÜNizamettin GÜLEŞCEDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMAN2006-SAYFA:107Jüri : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMANYrd. Doç. Dr. Serkan DOĞANAYYrd. Doç. Dr. Cemal SEV NDAraştırmanın konusunu Gürpınar kasabası oluşturmaktadır. Gürpınar DoğuAnadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat Van Bölümü'nde, Van il sınırları içerisinde yer alır.Gürpınar yaklaşık 1740 m yüksekliğindeki Havasor ovası üzerinde kurulmuştur.Araştırma sahamız, Doğu Anadolu Fay Zonu'nun ve yerel fay zonlarının etkisialtında bulunmaktadır. Kasaba ikinci derece deprem bölgesi içerisinde bulunmasınarağmen yapılar depremlerden zarar görmektedir.Yıllık ortalama sıcaklık değeri 8,8 oC ve yıllık ortalama yağış miktarı 192,6 mmolan kasabada, karasal iklim hüküm sürmektedir. Araştırma sahasının akarsularını,Güzelsu Çayı ve Şamran Deresi oluşturmaktadır. Araştırma sahasında genel olarakalüvyal topraklar görülmektedir. Bu topraklar akarsular tarafından taşınarak yığılmışgenç sedimenter üzerinde yer alan (düz veya düze yakın) (A) C profilli azonaltopraklardır. Araştırma sahamızda görülen diğer bir toprak grubu ise kahverengitopraklardır. Kasabanın bitki örtüsünü step oluşturmaktadır. Step formasyonu otsubitkilerdir ve daha çok antropojen stepler geniş yer tutar. Step (Bozkır) içinde başlıcatürler meşe ve bodur ardıçlardır.Gürpınar kasabasının 2000 yılındaki nüfusu 6211'dir. Kasaba nüfusununcinsiyet oranına bakıldığında %62'sini erkek, %38'ini de kadınlar oluşturur. Ortalamaaile büyüklüğü 9 kişi kadardır.Gürpınar ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Nitekim kasabadakifaal nüfusun %62'sini tarım, %30'unu hizmetler sektöründe çalışanlar, %2'si gibiküçük bir oranı ise sanayi sektöründe çalışanlar oluşturmaktadır. Gürpınar kasabasınınsürekli göç vermesi, kasabanın gelişmesindeki en büyük engeli teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
VABSTRACTMASTER THESISTHE GEOGRAPH CAL STUD OF GÜRPINAR TOWN CENTERNizamettin GÜLEŞCESupervisor : Asc. Doc. Dr. Mehmet ZAMAN2006-PAGE:107Jury : Assist. Prof. Dr. Mehmet ZAMANAssist. Prof. Dr. Serkan DOĞANAYAssist. Prof. Dr. Cemal SEV NDThe topic of the research is composed of Gürpınar village Gürpınar is in the region thatis the upside of Murat river-Van which is in the borders of Van city of the East Anatolia Region.Gürpınar is placed on the plain Havasor that is nearly 1740 metres in height.The field of the research is under the effect of the East Anatolia Fault Zone and localfault zones. Although village is in the second level earthquake zone, constructions are destroyedwith the earthquakes.The village is under the conditions of terrestrial climate that has the average temperature?8.8 oC? and amount of average rain ?192.6 mm? per year. Streams of the field of research iscomposed of two rivers that are Güzelsu and Şamran. There can be generally seen aluvial soil inthe field of research. This is azonal soil that has ?C? profile which is carried to the freshsedimenter by the rivers and has the characteristics of straight or nearly straight (A). The othergroup of soil that is seen in the field of research is ?Brown soil?. The plant cover of village issparsely vegetated plain as a result of terrestrial climate. This is grass like plants and there aremuch antropogen grasses that are existed in the formation of sparsely vegetated plants. Themain types of plants that belong to sparsely vegetated plain are oak and small juniper trees.The population of Gürpınar village is 6211 in 2000. If the population is examined, therecan be seen that % 62 of the population is man and % 38 is woman. The average of largeness offamily is 9 in number.The economy of Gürpınar depends upon agriculture and stock raising. In other words,the active population is constituted of ?% 62? as the worker of agriculture, % 30 as the workerof public service sector and % 2 as the worker of industry sector that is the least rate among thesectors. The most important obstacle that affects the development of village is the permanentimmigration to the other settlements from Gürpınar.