Duygusal zeka ve performans ilişkisi (Bir uygulama)
The relationship between emotional intelligence and performance (An application)
- Tez No: 186577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETDUYGUSAL ZEKA VE PERFORMANS İLİŞKİSİ(BİR UYGULAMA)Murad YÜKSELDanışman: Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU2006- SAYFA: 133Jüri: Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU......................................................................................................................Bu çalışmanın amacı, duygusal zeka ile performans ilişkisini incelemek ve budoğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde duygusal zeka konusu genel olarakele alınmıştır. Duygusal zekanın tanımı, tarihsel gelişimi, boyutları ayrıntılı olarakincelenmiştir.İkinci bölümde, performans ve duygusal zeka ilişkisi teorik olarak incelenmiştir.Performans yönetim sistemi ve performans değerlendirme sistemlerinin önemi, amacı veperformans değerlendirme yöntemleri ile performans değerlendirmede yapılan yaygın hatalarayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Üçüncü bölümde bu konuda yurtiçinde ve yurtdışında yapılan araştırmalar ele alınmıştır.Daha sonra araştırmanın yapıldığı YKM, CCS SARAR, TEMA, İncekara Holding, AlbayrakTurizm AŞ., Ereğli Tekstil AŞ., TEB ve Toys'r`us firmalarında çalışan işgörenlerin duygusalzeka seviyeleri ile performans düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bunun için mülakat,gözlem ve anket çalışmasıyla elde edilen veriler değerlendirilmiş ve araştırma hipotezleri testedilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda, ülkemizde performans değerlendirmede büyük sorunlaryaşandığı, yöneticilerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve bundan dolayıduygusal zeka ile performans arasındaki ilişkiyi test etmenin ülkemiz için henüz erken olduğutespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE RELATIONSHIP BETWEEN EMOTIONAL INTELLIGENCE ANDPERFORMANCE(AN APPLICATION)Murad YUKSELSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Fatih KARCIOĞLU2006- PAGE: 133Jury:Assoc. Prof. Dr. Fatih KARCIOĞLUâ¦..............................................................................................................................................The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence andperformance, and to make an applied research in this direction.Our study consists of three chapters. In the first chapter, emotional intelligence has beengenerally mentioned. Definition, historical improvement and dimensions of Emotional intelligencehave have been examined in detail.In the second chapter, performance and the relationship with emotional intelligence have beentheoretically studied. The importance, aim of the system of performance management and the systemof evaluating the performance have been examined. The methods of evaluating the performance andthe general mistakes in it have been examined.In the third chapter, the studies that have done on this subject at homeland and abroad have beenmentioned. Then, the relationship between emotional intelligence and performance of the employeeswho work in YKM, CCS SARAR, TEMA, İncekara Holding Company, Albayrak Tourism Inc., EreğliTextile Inc., TEB and Toys `r`us has been studied. For this purpose, the data obtained by interviews,observations and survey studies have been evaluated and the hypothesis have been tested.It has been established as a result of this study that there are serious problems about evaluatingthe performance in our country. Managers have no enough acknowledgement so testing therelationship between the emotional intelligence and performance is early for our country.