Birleştirilmiş sınıf uygulamasında öğretmenlerin öğretme-öğrenme sürecinde karşılaştığı sorunlar
Problems teachers faced in learning and teaching process in a combined class practise
- Tez No: 186586
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
â¬ZETYâ¢KSEK LİSANS TEZİBİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF UYGULAMASINDA â¬ĞRETMENLERİNâ¬ĞRETME-â¬ĞRENME Sâ¢RECİNDE KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR(Erzurum â¬rneği)Seda ABAYDanışman : Yrd. DoË. Dr. Durmuş KILIâ°2006-Sayfa 126JÅ ri :Yrd. DoË. Dr. Durmuş KILIâ°Yrd. DoË. Dr. MÅ cahit DİLEKMENYrd. DoË. Dr. Başaran GENâ°DOĞANBu araştırma, Birleştirilmiş Sınıf Uygulamasında âğretmenlerin âğretmeâğrenme Sârecinde Karşılaştığı Sorunları tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada; â¦ğretmenlerin, birleştirilmiş sınıf uygulamasında ne gibi sorunlarlakarşılaştığı incelenmiştir.Araştırmada survey yâ¦ntemi kullanılmıştır. Araştırma â¦rnekleminiErzurum merkeze bağlı birleştirilmiş sınıflı okullar dahil olmak âzere, Narman,Oltu, Pasinler ve Tortum ilâ elerindeki 170 birleştirilmiş sınıflı ilkâ¦ğretimokulunda gâ¦rev yapan 187 â¦ğretmen oluşturmaktadır.Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu aracılığıylatoplanmıştır. Verilerin analizinde, t testi, tek yâ¦nlâ varyans analizi ve LSD PostHoc test tekniği kullanılmıştır.Araştırmada; birleştirilmiş sınıflarda gâ¦rev yapan â¦ğretmenlerin,birleştirilmiş sınıf uygulamasında; ?â¦ğretmen yeterliliği?, ?okul olanakları?,?programın yapısı?, ?okul-aile işbirliği? ve ?â¦ğrencilerden kaynaklanansorunlar?la karşı karşıya bulundukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISPROBLEMS TEACHERS FACED IN LEARNING AND TEACHINGPROCESS IN A COMBINED CLASS PRACTISE( Erzurum Sample )Seda ABAYAdviser: Assist. Prof. Dr. Durmuş KILIâ¢2006-Page 126Jury : Assist. Prof. Dr. Durmuş KILIâ¢Yrd. DoÆ. Dr. Mâcahit DİLEKMENYrd. DoÆ. Dr. Başaran GENâ¢DOĞANThis research was carried out to determine the problems teachers faced inlearning and teaching process in a combined class practice. What kind ofproblems teachers faced in a combined class practice was studied in the research.Survey method was used in the research. The research sample consist of187 teachers teaching in 170 primary schools with combined classes in the townsof Narman, Oltu, Pasinler and Tortum, including the schools with combinedclasses in the centre of Erzurum.Data have been collected through the survey form developed by theresearcher. Test t, one-sided variance analysis and LSD Post Hoc test techniquewas used in data analysis.In the research, it was concluded that teachers teaching in combinedclasses faced certain problems in a combined class practice resulting from lack ofteachers and school resources, structure of program, school-parents cooperationand students.