Bireylerin proaktif kişilik yapısı ile benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between proactive personality and self-esteem
  1. Tez No: 186684
  2. Yazar: RÜVEYDA GÜLER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Anabilimdalı : Eğitim Bilimleri Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik HizmetlerBu araştırmada bireylerin proaktif başa çıkma becerileri ile benlik saygısı düzeyleriarasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma beklentisi, bireylerin proaktif başa çıkmaeğilimleri ile benlik saygısı arasında ilişki olacağı yönündedir.Araştırmanın örneklemini random yoluyla seçilen 279 üniversite öğrencisioluşturmuştur. Proaktif başa çıkma becerilerinin ölçülmesinde, Proaktif Başa Çıkma,Reflektif Başa Çıkma, Stratejik Planlama, Önleyici Başa Çıkma, Aracı-Duygusal-Sosyal Destek Arayışı ve Kaçınma Başa Çıkma olmak üzere toplam 6 alt ölçektenoluşan Proaktif Başa Çıkma Envanteri (PCI), bireylerin benlik saygısı düzeylerinibelirlemek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Buçalışmada kullanılan anket metotları ile proaktif başa çıkma ve ile benlik saygısıarasında anlamlı ve tutarlı ilişkiler bulunmuştur. Bireylerin cinsiyet, kardeş sayısı,ekonomik durumu ve yaşadıkları coğrafi bölge özelliklerine bağlı olarak yapılanvaryans analizi, t testi, PCI ve RSBÖ sonucu, bireylerin proaktif başa çıkmadüzeyleri ve benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ortayakoymuştur.Bu çalışma proaktif kişilik ve benlik saygısı arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortayakoymuştur. Çalışmanın sonunda gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Proaktif başa çıkma, benlik saygısı
Özet (Çeviri)
Department : Education of Sciences Subfield: Psychology Councilling andGuidanceIn this study, the correlation between proactive coping skills and self-esteem levels wasinvestigated. The investigation expect is to see the relationship between proactivepersonality and self-esteem.The sample of this study is constituted by 279 undergraduate students drawn byrandom sample. The Proactive Coping Inventory (PCI), which consists of proactivecoping, reflective coping, strategic planning, preventive coping, instrumental-emotional-social support seeking and avoidance coping as 6 subscales, was used inorder to measure the proactive coping skills while Rosenberg Self-esteem Scale wasused so as to determine the self-esteem levels of the subjects. Meaningful andconsistent correlations were detected between proactive coping skills and self-esteemvia the sample survey methods. Conducted according to the subjects? genders,numbers of brothers and/or sisters ,economic situations and geographical regions theylive in ;the variance analysis , t-test , PCI and RSES revealed the fact that there aremeaningful differences between proactive coping skills and self-esteem levels.This investigation revealed the meaningful relationship between proactive personalityand self-esteem. At last, some advice is given for the further studies.Keywords : Proactive Coping, Self-Esteem