Hastaneye gelenlerin proaktif kişilik özelliği ve bireysel yaratıcılık düzeyinin fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisi
The relationship between proactive personality traits and individual creativity level of hospital patients and their physical activity level
  1. Tez No: 998895
  2. Yazar: BETÜL ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YASİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin sosyodemografik özellikleri, proaktif kişilik ve bireysel yaratıcılık özellikleri ile fiziksel aktivite (FA) düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Kesitsel tipteki araştırma, 18 yaş ve üzeri 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler: sosyodemografik bilgi formu, Proaktif Kişilik Ölçeği (PKÖ), Bireysel Yaratıcılık Ölçeği (BYÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanılarak toplanmıştır. MET skorları ve FA düzeyleri parametrik olmayan testler, Sperman korelasyon, Generalized Linear Model (GLM) ve multinominal lojistik regresyon (MLR) analizleri ile değerlendirilmiştir. FA düzeyi; proaktif kişilik düzeyinin yükselmesi, yaşın küçülmesi, erkek olmak, çalışma durumu, egzersiz türü, her gün sigara içmek, günlük sosyal medya kullanım süresinin artması ve bakımından sorumlu olduğu bireyin olmaması durumunda MET skorları anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır. FA düzeyi ile proaktif kişilik (r = 0.138, p < 0.05) ve bireysel yaratıcılık (r = 0.126, p < 0.05) arasında doğrusal yönde zayıf bir ilişki; yaş ile ise negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Beklenmeyen bir şekilde, sosyal medya kullanım süresi arttıkça FA düzeyi de artmıştır. MLR analizine göre ise egzersiz ekipmanı kullanımı, orta ve yüksek düzeyde fiziksel aktivitenin en güçlü yordayıcısıdır. FA düzeyleri kişisel özellikler, yaşam tarzı ve demografik faktörlerin birleşimiyle şekillenmektedir. Proaktif kişilik ve yaratıcılığın desteklenmesi, FA davranışlarını artırmada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between individuals' sociodemographic characteristics, proactive personality traits, individual creativity, and their level of physical activity (PA). A cross-sectional survey was conducted with 400 participants aged 18 and above. Data were collected using sociodemographic questionnaires, the Proactive Personality Scale (PPS), Individual Creativity Scale (ICS), and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). MET scores and FA levels were evaluated using non-parametric tests, Spearman correlation, Generalized Linear Model (GLM), and multinomial logistic regression (MLR) analyses. FA levels and MET scores were found to be significantly higher in cases where proactive personality levels increased, age decreased, the individual was male, employment status and type of exercise varied, smoking occurred daily, daily social media usage time increased, and there was no dependent individual under their care. PA was positively correlated with proactive personality (r = 0.138, p < 0.05) and individual creativity (r = 0.126, p < 0.05), but negatively associated with age. Unexpectedly, increased social media usage was also positively related to PA levels. MLR further revealed that using exercise equipment was the strongest predictor of both moderate and high PA levels. PA is shaped by personal traits, lifestyle, and demographic factors. Enhancing proactivity and creativity may support PA engagement.