Örgüt kültürü ile örgütsel iletişim ilişkisi ve bir şirket uygulaması
Relationship between corporate culture and corporate communication and a case study
  1. Tez No: 186831
  2. Yazar: ONUR CAN CANSU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletme yönetimi alanında son yıllarda en çok kültür, örgüt kültürü,kurumsal kimlik, kültürel de i im gibi konular i lenmi tir. letmelerin enönemli kayna ının insan kayna ı oldu unun kabul edildi i günümüzde, aynıörgüt için ortak amaçlar do rultusunda çalı an ki ileri birle tirecek etkeninörgüt kültürü oldu u dü ünülmektedir. Örgüt kültürü; bir i letmenin insankaynaklarını en iyi biçimde yönetebilmesi ve böylece verimlili i artırabilmesinisa layacak temel etken olup, çalı anları birbirleri ve i letme ile birle tiren anaögedir.Küreselle me, irket birle meleri ve her konuda yo un rekabetortamının ya andı ı günümüzde, karlılık, verimlilik ve performansı artırmakamacı ile örgütlerde yapılan tüm çalı malar örgüt kültürü ileili kilendirilmektedir. Çalı anları birbirine ba layan örgüt kültürünün tüm buçalı malardaki yeri ve önemi büyüktür. Örgüt kültürünün i görenlereaktarılması ve anlamlı kılınması ise ancak etkili bir örgütsel ileti im ilemümkündür. Bu çalı mada örgütsel ileti im ile örgüt kültürü ili kisi, örnek biri letmede ara tırılarak açıklanmaya çalı ılmı tır.Yapılan ara tırma sonuçları SPSS (Sosyal Bilimler için statistikProgramı) ile analiz edilip de erlendirilerek ara tırmanın ana varsayımlarıdesteklenmi ; örgütsel ileti im ile örgüt kültürünün ili kisi ve birbirlerine etkisioldu u saptanmı tır.
Özet (Çeviri)
In the last years, the topics of culture, corporate culture, corporateidentity and cultural change were mainly studied in the field of management.The most valuable resource of the companies is human resources and forthe common goals of the same company, the unifying agent for humanresources is corporate culture. Corporate culture is the core element whichunifies employees with themselves and with the company. It is also the bestway to manage human resources and to increase the productivity.Today, to be able to cope with globalization, company mergers, hugecompetition, all the studies for profitability and productivity were connectedwith corporate culture. The role of corporate culture which ties the employeesin the company together is vital. Transfer of corporate culture values to allemployees could be handled with the help of effective corporatecommunication. This study tries to explain the effect of corporatecommunication on corporate culture with the help of a company survey.The results of the survey were tested and evaluated by using SPSS(Statistical Programming for Social Sciences) software. The basicassumptions; corporate communication effects corporate culture and therelation between communication and culture were supported with the results.