Toplam kalite yaklaşımının uygulanabilirliği ve örgüt etkinliği (Gülbirlik örneği)
An applicability of the total quality approach and organizational effectiveness (the case of Gülbirlik)
- Tez No: 186830
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çağımızda ekonomik ve işletmecilik yaşamında önemli derecede gelişme vedeğişim yaşanmaktadır. Bu gelişmelerden faydalanılarak; yönetim, mal ve hizmetteoptimal faydanın sağlanması, kalitenin yükseltilmesi ve maliyetlerin düşürülmesiamacıyla ekonomik ve sosyal hayatın gerekleriyle uyumlu, çeşitli değişiklikler yapmayoluna gidilmektedir.İşletmelerin , rekabet gücünü artırarak hayatta kalabilmesi, daha fazla kar eldeedebilmesi, sürekli gelişmeyi sağlayabilmesi ve değişen dünya şartlarına ayakuydurabilmesi için kendisini tüm yönleriyle yenilemesi gerekmektedir.Örgüt etkinliğini artırmak, rekabet gücünü ve esnekliğini artırmak amacıylafiziksel, insan kaynakları ve örgütsel sistemi bir bütün olarak ele alan Toplam KaliteYönetimi yaklaşımı süreci çağımızın örgütlerinin uyguladığı kaçınılmaz bir yönetimmodelidir. Bu kapsamda örgüt etkinliği başarılı olma koşullarından biri olarakkarşımıza çıkmaktadır ve etkinliği sağlamada toplam kalite yönetimi modelindenfaydalanılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümü örgüt ve örgütsel etkinlik kavramlarını tümdetaylarıyla ortaya koymaktadır. Amaç, sistem ve zaman boyutunda örgütsel etkinlikanlatılmıştır.İkinci bölümde de toplam kalite yönetimi yaklaşımı ve kalite kavramları ayrıntılıolarak adım adım açıklanmıştır.Üçüncü bölümde Toplam kalite yaklaşımı ve etkinlik arasındaki ilişki ortayakonulmuştur.Son bölümde ise toplam kaite yönetimi ve örgüt etkinliği araştırması Gülbirlik'te yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu bölümde örgütsel etkinliği sağlamasürecinde toplam kalite yaklaşımının ne kadar etkili olduğunun tespiti ana hedefolarak ele alınmış, ayrıca toplam kalite yaklaşımı sürecinin ve örgüt etkinliğiuygulamasının işletmelerde ne şekilde kavrandığının ortaya çıkarılmasıamaçlanmıştır. Bu çerçevede uygulama yapılmış ve hipotezler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today? s world, in business and economic life, a tremendous growthand change is stil being observed. By the light of these growth, variouschanges, that are compatible with economic and social life, are made in orderto optimize benefits of management, products and services and to increasethe quality of the products with the decreased cost.Total Quality Management Aproach, which collectivelly deals withphysical assets, human resorces and organizational structure, is one of thenecessary management model used in modern organisations to enhance theeffectiveness, flexibility and competetiveness.Organizations must be improved in every aspect to increase theircompetitiveness, raise profit, keep up with development and adaptingthemselves to rapidly varying global factors. For a succesful organizationaleffectiveness become very important component of organizations and TotalQuality Management system is used to provided efecivenessIn first section, organizastion and organizational effectiveness conceptare analyzed in detail. Effectiveness is defined as a fuction of purpose ,system and time parameters.In the second part, Total Quality Management Aproach and qualityconcept are analyzed in detail, too and explained step by step.In third section of this work, a relation between Total Quality Managementand organizational effectiveness is established.In the last section, a research on total quality management andorganizational effectiveness is presented in Gülbirlik. Results explained indetails. In this section of this study, effect of total quality mamagementapproach in organizastional effectiveness process is assessed as a mainobjective and reveal of perception of organizastional effectiveness andempowerment by the organizations is aimed. In this context, a study exerciseis conducted and hypotheses experimented.