Borsa yatırım fonlarının kurumsal yatırımcılar, bireysel yatırımcılar ve arbitrajörler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of exchange traded funds as for the istitutional ivestors, te idividual ivestors ad abitragers
  1. Tez No: 186832
  2. Yazar: OSMAN CEYHUN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Borsa Yatırım Fonlarının gelişmiş piyasalarda, özellikle ABD'de,yatırım hacmi hızla artmakta, klasik yatırım fonlarının trendi ilekarşılaştırıldığında finans piyasalarının bu yeni icadının öneminin oldukçaarttığı görülmektedir.Borsa Yatırım Fonları, klasik yatırım fonlarından farklı olarak hissesenetleri gibi borsada işlem görebilmeleri, ucuz ve esnek olmaları, vergiselavantajları ve yatırımcılarına tek bir işlem ile çok çeşitli yatırım araçlarınayatırım yapma olanağı sağlamaları nedeniyle yatırımcıların ilgisini çekenenstrümanlardan biridir.Portföylerinde sermaye piyasası araçları bulunan ve katılma belgeleriborsalarda işlem görebilen BYF'ler, yurtdışı piyasalarda, pasifyönetilmelerinden kaynaklanan düşük yönetim maliyetleri nedeniyleyatırımcıların ilgisini çekmişlerdir.Bunun yanında, BYF'ye yatırım yapıldığında, komisyon ücretleri vealım satım marjı gibi yatırımcıya yatırım fonlarından farklı olarak fazladanmaliyet de yüklemektedir. Ancak, özellikle BYF piyasasının oldukça gelişmişolduğu ABD piyasasına bakıldığında, BYF'ler, düşük maliyet oranları vevergisel avantajları ile özellikle uzun vadede komisyon ücretleri ve alım satımmarjı gibi maliyetlerinin olumsuz etkisinin üzerinde getiri sağlanmasınıolanaklı kılmaktadır. Bunun yanında gün içerisinde işlem yapabilme olanağısebebiyle, BYF'ler, özellikle deneyimli yatırımcılar açısında endekse yatırımyapma durumunda önemli bir alternatif teşkil etmektedir.Bu çalışmada, Borsa Yatırım Fonları, özellikle yatırım fonları veyatırım ortaklıklarından ayıran özellikleri itibariyle kurumsal yatırımcılar,bireysel yatırımcılar ve arbitrajörler açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investment volume of ETFs is rapidly increasing in developedmarkets, especially in US. As comparing the growth trend of the ETFs andthe classical investment funds it can be seen that the importance of thefinancial markets' new invention is growing.ETFs are taking concern of the investors because they are traded inexchanges unlike mutual funds, they are cheap and flexible, they haveadvantage in tax issues and they offer to the investors the opportunity toinvest in various instruments with a single purchase order.In foreign markets, investors are interested in ETFs, which arecomposed of capital market instruments and whose participation certificatesare traded in exchanges, as having low administration costs due to passivemanagement.Besides, unlike investing in mutual funds, investing in ETFs investorsare facing extra costs which are commission costs and spread. However,when investigating the US market where the ETFs market is well developed itcan be seen that, especially in the long run, as investing in ETFs, benefit oflow cost ratio and advantage in tax issues overcomes the negative effect ofcommissions and spread. On the other hand, because ETFs offer theopportunity of intra day investing in indices, this instrument becomes animportant alternative for the veteran investors.In this study, the ETFs are evaluated as for the institutional investors,individual investors and arbitragers as regarding the differentiating propertiesof ETFs from mutual funds and unit investment trusts.