Borsa yatırım fonları, borsa yatırım fonlarının gelişmekte olan ülke borsalarının etkinliğine ve derinliğine etkisi, İMKB örneği ve İMKB'de uygulanışı
Exchange traded funds, effects of exchange traded funds to efficiency and depth of emerging markets' stock exchanges, sample of ISE and application on ISE
  1. Tez No: 262421
  2. Yazar: NAZLI AYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Finansal piyasalardaki liberalleşmenin etkisiyle, sermaye piyasalarında yaşanan yenilikler, yeni yatırım araçlarının, gelişmiş ülkelerden gelişmekten olan ülkelere de geçişini sağlamıştır. Finansal bir yenilik olarak ülke borsalarında işlem gören BYF'ler, hem yatırım fonlarının hem de hisse senetlerinin avantajlarını bir enstrümanda birleştiren bir üründür. Sermaye piyasalarına kazandırılan BYF'ler, kurumsal ve bireysel yatırımcılar tarafından ilgi görmektedir ve bu enstrümana olan taleplerle sermaye piyasalarının etkinliği ve derinliği olumlu yönde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Improvements in the capital markets have provided the transition of new investment instruments from the developed countries to the emerging countries by the influence of liberalization in financial marketing. The Exchange Traded Funds, as a financial reform, that are traded in exchanges are the products that merge the advantages of both insvestment funds and stocks.The Exchange Traded Funds? in capital marketing are concerned by both the individual and institutional investors, thus the efficiency and depth of capital markets are influenced positively.