Örgütsel güven, örgütsel kimlik ve örgütsel özdeşleşme ilişkisi, uygulamalı bir çalışma
The relationship among organizational, trust, organizational identity and organizational identification, an amprical study
- Tez No: 186835
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışmanın temel amacı; çalışanların algıladıkları örgütsel güven, örgütselkimlik ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve örgütsel kimlikalgılamasının, örgütsel güven aracılığıyla örgütsel özdeşleşmeye yol açtığınıöneren bir model önerisi sunmaktır. Ayrıca çalışanların örgütsel güven, kimlik veözdeşleşme algılamaları üzerinde demografik etkenlerin etkisinin belirlenmesiaraştırmanın diğer amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın evrenini Ankara'dafaaliyet gösteren kamu ve özel sermayeli ticari bankalar oluşturmaktadır. Çalışmaiçin kullanılabilir anket sayısı ise 545'tir. Çalışmanın sonucunda, algılananörgütsel kimliğin örgütsel özdeşleşme üzerinde doğrudan etkisi anlamlıbulunmazken, örgütsel güven aracılığıyla özdeşleşme üzerindeki dolaylı etkisianlamlı bulunmuştur. Bulgular doğrultusunda, önerilen aracı modeldesteklenmiştir. Çalışmada bağımlı değişkenler olan algılanan örgütsel kimlik,örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven kriterlerinin tümünde banka türüne görefarklılık bulunmaktadır. Üç bağımlı değişken için demografik özellikler farklılıkgöstermektedir. Örgütsel güven bilişsel ve duygusal olarak iki boyuttaincelenmiştir. Bilişsel örgütsel güven cinsiyet, yaş, toplam iş tecrübesi ve statüyegöre farklılaşmazken, eğitim ve çalışma süresine göre farklılık göstermektedir.Duygusal örgütsel güven yaş, cinsiyet, eğitim, çalışma süresi, toplam iş tecrübesive statüye göre farklılık göstermemektedir. Algılanan örgütsel kimlik cinsiyet, yaş,toplam iş tecrübesi çalışma süresine göre farklılık göstermezken, eğitim vestatüye göre farklılık göstermemektedir. Örgütsel özdeşleşme cinsiyet, yaş,eğitim, çalışma süresi ve statüye göre farklılaşmamakta, toplam iş tecrübesinegöre farklılık göstermektedir.Anahtar Kelimeler; güven, örgütsel güven, örgütsel kimlik, algılanan örgütselkimlik, örgütsel özdeşleşme
Özet (Çeviri)
The main aim of is this research is to determine the relationshipamong organizational trust, perceived organizational identity andorganizational identification, and offer a theoretical model, which indicatesthat perceived organizational identity influences organizational identificationby the organizational trust as a mediator. Furthermore, determination ofinfluences on demographic variables on perceived organizational trust,organizational identity and organizational identification considered as otheraims of this research. The target audience of this research is public andprivate commercial bank employees in Ankara. 545 usable surveys havebeen gathered for this study. At the end of this research, it is considered thatthe direct effect of perceived organizational identity on organizationalidentification is not significant. However, perceived organizational identitythrough the perceived organizational trust has a significant effect onidentification. The emprical evidence has supported proposed mediatormodel. Dependent variables of this research have been differentiatedaccording to the bank type (public or private). Demographic variables indicatethat, cognitive organizational trust depends on education and tenure, but noton gender, age, job status, and job experience. Affective organizational trustdo not depends on gender, age, job status, job experience education andtenure. Perceived organizational identity depends on education and jobstatus, but not on gender, age, job experience and tenure. Organizationalidentification depends on job experience but not on education, job status,gender, age, and tenure.Key words; trust, organizational trust, organizational identity, perceivedorganizational identity, organizational identification.