Esnek üretim sistemleri ve simülasyon yoluyla iş çizelgelemesi
Flexible manufacturing systems and job scheduling via simulation
  1. Tez No: 186836
  2. Yazar: BİLGİN KALEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknolojik gelişmeler ve küreselleşmenin beraberinde getirdiği müşteriodaklı pazar ve çetin rekabet koşulları işletmelerin daha dinamik ve esnek biryapıya sahip olmalarını bir zorunluluk haline getirmiştir. Üretim yapanişletmelerin esnekliği üretim sisteminin esnekliğine bağlıdır. Verimlilik vekaliteden ödün vermeden talepteki değişimlere hızla cevap verebilen üretimsistemlerinin en başında esnek üretim sistemleri gelmektedir.Esnek üretim sistemleri, kurulumu tamamlandıktan sonra köklüdeğişikliklerin yapılması olanaksız olan oldukça yüksek maliyetli biryatırımdır. Bu nedenle, uygulamanın başarıya ulaşabilmesi için, sisteminişletmenin yapısına ve ihtiyaçlarına uygun olması ve faaliyete geçmesindensonra ortaya çıkabilecek problemlerin veya aksaklıkların önceden yapılacakhesaplamalarla belirlenmesi gereklidir. Üretim sistemlerinin çeşitli kriterleraltında çok yönlü olarak değerlendirilmesinde ve olası aksaklıkların öncedensaptanıp önlem alınmasında kullanılan en önemli araçlardan biri desimülasyondur.Bu çalışmada, Türk Traktör fabrikasındaki 1 numaralı esnek üretimhattına gelen işlerin çizelgelenmesi için bir simülasyon modeli geliştirilmiştir.Bu simülasyon modeli ile üç farklı çizelgeleme kuralının çeşitli kriterler altındasistem performansına etkisi araştırılmış ve hangi çizelgeleme kuralının hangişartlarda diğerlerinden daha üstün olduğu belirlenmiştir. Sonuçta, 1 numaralıesnek üretim hattı için en kısa işlem süreli parçalara öncelik verilmesinin,parçaların sistem içinde geçirdikleri zaman ve kuyruklarda bekleme süresiaçısından en iyi sonuçları verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Customer focused market and severe competitive conditions broughtby technological developments and globalization oblige that the companieshave a more flexible and dynamic structure. Flexibility of the manufacturingcompanies depends on the flexibility of the manufacturing system. One of theleading manufacturing systems which response to the changes in demandquickly without making concession for productivity and quality is flexiblemanufacturing systems.Flexible manufacturing systems is a high costly investment for whichradical changes are impossible to be made after the installation. Therefore,for the application to be successful, system should be convenient for thestructure and the requirements of the company and the problems anddisruptions which can appear after the system begins to operate should bedetermined with the calculations made in the beginning. One of the mostimportant tools used for evaluating the manufacturing systems under variouscriteria according to many aspects and taking action against the probabledisruptions is simulation.In this study, a simulation model is developed for scheduling the jobscoming to the 1st flexible manufacturing line in Türk Traktör factory. With thissimulation model, the effect of the three different scheduling rules to thesystem performance under various criteria is searched and the fact whichscheduling rule is better than the others under which conditions isdetermined. As a result; it is found that for the 1st flexible manufacturing line,giving priority to the parts having the least operation time produces the bestresults in terms of the time in the system and the waiting time in the queues.