Biyolojik silahsızlanma çalışmaları
Disarmament and arms control efforts related to biological weapons
  1. Tez No: 186837
  2. Yazar: ŞAFAK OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı: biyolojik silahlara yönelik geçmişten günümüze kadaryapılmış olan silahsızlanma ve silahların kontrolüne yönelik uluslararası çalışmalarıincelemektir. Bu kapsamda, yapılan çalışmaların uluslararası politikaya olan etkisiirdelenerek, bu konuda hangi aşamaya gelindiği ortaya konacaktır.?Kitle mha Silahları? başlıklı ilk bölümde, kitle imha silahları genel olarakincelenmiş ve bu silahların dünya güvenliği için yarattığı tehlike ortaya konmuştur. Bukapsamda, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar ayrı ayrı ele alınmış, biyolojiksilahlara yönelik tehdidin Soğuk Savaşı müteakip dönemde artmasının altında yatantemel nedenler vurgulanmıştır.Çalışmanın ?Biyolojik Silahlar ve Uluslararası Politikadaki Etkisi? başlıklı ikincibölümünde, biyolojik silahların geçmişten günümüze kadar ki olan süreçte uluslarınpolitikalarına ve uluslararası politikaya olan etkisi ele alınmıştır. Bu bölümde,Almanya, ngiltere, ABD, Sovyetler Birliği, Japonya ve Irak'ın biyolojik silahlanmaçalışmaları ile bu çalışmaların dünya politikasını şekillenmesindeki rolleriincelenmiştir. Ülke çalışmalarına ilave olarak Aum Shinrikyo örgütünün çalışmaları daortaya konarak, terör örgütlerinin biyolojik silahlar elde etme çabasında olduğu gözlerönüne serilmiştir.?Biyolojik Silahsızlanma Çalışmaları? başlıklı son bölüm, biyolojiksilahsızlanma çalışmalarını irdelemektedir. Bu bağlamda, 1899 ve 1907 La HayeKonferansları, 1925 Cenevre Sözleşmesi ve Biyolojik Silahlar Sözleşmesi elealınmıştır. Yine, Biyolojik Silahlar Sözleşmesini daha etkin hale getirmek amacıylayapılan gözden geçirme konferansları ve Sözleşmeye ek taslak Protokol ele alınmış,bu çalışmaların biyolojik silahların meydana getirdiği tehlikedeki rolleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines arms control and disarmament efforts concerningbiological weapons. The impact of these efforts on international policy isstudied and the present situation of the efforts discussed.The first section of this study, under the title Weapons of MassDestruction, examines weapons of mass destruction in general and thedanger these weapons pose for world security. Nuclear, chemical andbiological weapons are reviewed individually, and explanations are presentedas to why the danger of biological weapons has increased since the end ofthe Cold War.The second section, entitled Biological Weapons and Their Impact onInternational Policy, investigates the historical impact of these weapons onnational and international policies. This section examines the biologicalarmament efforts of Germany, the United Kingdom, the United States, theSoviet Union, Japan, and Iraq, as well as the impact of these efforts on theformation of international policy. In addition, the biological weapons policy ofthe Aum Shinrikyo cult is presented as an example of terrorist organizations?attempts to obtain biological weapons.The last section, entitled Disarmament and Arms Control EffortsConcerning Biological Weapons, examines the primary internationaldocuments on this subject: the 1899 and 1907 The Hague Conventions, theGeneva Convention of 1925, and the Biological Weapons Convention of1972. Additionally, the BWC review conferences and protocols, which aredrawn up in order to ensure the effectiveness of BWC, are presented.Finally, the study discusses the failure of these efforts to decrease oreliminate the danger of biological weapons.