Ticari fuarların satış geliştirme etkisi ve bir uygulama
The sales promotion effect of trade fairs and a case study
- Tez No: 186843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde, globalleşme, gelişen teknoloji ve iletişim alanındakiilerlemeler nedeniyle rekabet artmakta ve işletmeler ayakta kalabilmek içinpazarlama faaliyetlerine ağırlık vermek durumunda kalmaktadırlar. Modernpazarlama anlayışı çerçevesinde müşteri memnuniyetini hedefleyen firmalarhedef kitlelerine hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmaya çalışmaktadırlar. Yoğunrekabet ortamında işletmelerin hedef pazarlara ulaşması, tüketiciler ileiletişim kurarak istek ve ihtiyaçlarını giderecek ürünlerini tanıtmaları sonderece önemli hale gelmiştir. Bunu en iyi gerçekleştiren araçlardan birisi, alıcıile satıcıyı karşı karşıya getiren ve tüm tutundurma faaliyetlerinin bir aradakullanılabileceği, ticari fuarlardır.Ticari fuarlar yeni ürün, tüketiciler ve rekabet ile ilgili en yeni bilgilerinbulunabileceği alıcı ile satıcıyı karşı karşıya getiren, sektördeki sonyeniliklerin ve çeşitli ürünlerin sunulduğu ticaret merkezleridir. Ticari Fuarlar,firmalar için, pazar araştırması, piyasaya yeni ürün sunumu, satışları arttırmave tüketici ve aracılarla ilişki kurma konularında, mükemmel bir yöntemolarak karşımıza çıkmaktadır.Bu araştırmada ticari fuarların satış geliştirme etkisinin ortaya konmasıamaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde modern pazarlamaanlayışına değinilmiş, çalışma ile ilgili temel kavramlar tanımlanıştır. kincibölümünde firmaların fuarlara katılma amaçları, fuarlara hazırlık süreci, fuaröncesi ve esnasında promosyon çalışmaları, fuar maliyetleri ve teşviklerineyer verilmiştir.Son bölümde ise ticari fuarların satış geliştirme etkisini ortayakoymaya yönelik uygulama çalışmasına yer verilmiş, ISK-SODEX 2004Uluslararası ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, sıhhitesisat ve su arıtma teknolojileri fuarına katılan firmalara fuar esnasında vefuar sonrası uygulanan anket çalışmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays due to, globalization, improvements in technology anddevelopments in communication sector, the competition has become fiercerand the companies are forced to efficiently use marketing tools in order tosurvive. Companies, which target costumer satisfaction in accordance withmodern marketing approach, are trying to reach their customers as fast andas effectively as they can. In this fierce competition era, reaching the targetmarkets in different parts of the world, reaching costumers and promoting theproducts which satisfy their needs, has become a vital issue for thecompanies. One of the best tools to reach this goal is trade fairs.Trade fairs are trade centers where one can find the latestdevelopments about new products, competition, the market and interact faceto face with its customers. Trade fairs represent an excellent method formarket research, product introduction, facilitating sales and establishingrelationship with customers, agents and distributors.The aim of this research is to find out the sales effect of trade fairs. Inthe first part of the research modern marketing approach, and basic conceptsabout the study is defined. In the second part, objectives for attending tradefairs, preparation for trade fairs, promotion activities before and during tradefairs and trade fair costs and incentives are explained.In the last part of the research, in order to find out the sales effect oftrade fairs, survey results obtained during and after ISK-SODEX Istanbul2004 International Fair (International Sanitary and HVAC Exhibition) arepresented.