Popüler milliyetçilik
Popular nationalism
  1. Tez No: 186844
  2. Yazar: FATMA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlık tarihinin en eski ve en köklü ayırımı olan ?biz ve onlar? ayırımının ulusdevletler ve ideolojiler çağındaki karşılığı milliyetçiliktir. Dünyamızın son iki yüzyılınadamgasını vuran ideoloji olan milliyetçilik, Avrupa tarihinin bir fenomeni olarak ortayaçıkmıştır. Fransız İhtilali ile bütün dünyayı etkisi altına almıştır. ?Kendi kaderini tayin?prensibi ulus devletleri ortaya çıkarmış ve ulus devletler modern çağın tek geçerlidevlet biçimi olarak tarih sahnesindeki yerlerini almışlardır. Bugün, ulus devletleruluslararası düzenin en temel siyasi birimleri olarak varlıklarını devamettirmektedirler.Dünya tarihinin son iki yüzyılında yaşanan önemli siyasi gelişmeleri milliyetçilikideolojisini dikkate almadan açıklayabilmek mümkün değildir. Farklı coğrafyalarda,farklı milliyetçiliklerin olması, milliyetçiliğin tanımlanmasını güçleştirmekle birlikte,önemini azaltmamaktadır.Bugüne gelindiğinde ise etnik çatışmaların, milletlerarası savaşların, terörizminkol gezdiği bir dünyada, iddia edildiği gibi, ulus devletlerin sonunun gelmediği aşikar.Ama aynı zamanda ulus devletlerin küreselleşme ve yerelleşme ekseninde zorlandığıda başka bir gerçek olarak karşımızda bulunmaktadır.Küreselleşme ve beraberinde yükselen etnik milliyetçilikler ekonomik, siyasal,toplumsal, kültürel açılardan ulus devletlerin sınırlarını aşındırmaktadırlar. Bu durumulus devletlerin mevcut dünya düzeninin en anlamlı ve en güçlü birimleri olmayadevam ettiği gerçeğini değiştirmemektedir. Ancak ulus devletlerin kendilerinsavunmaya geçmesine sebep olmakta ve milliyetçiliği pek çok açıdan yeniden önemlihale getirmektedir.Bugün gelinen noktada milliyetçilik ulus devlet sathında bir kez dahapopülerleşmektedir. Ulus devletlerin karşı karşıya olduğu her sorun milliyetçi birtepkiyle karşılanmakta milliyetçilik popüler kültürün araçlarını kullanarak gündelikhayatta daha fazla görünür olmakta ve bir ideoloji olarak bağrında taşıdığı tehlikeleripopülerlik aracılığı ile insanların zihninden uzak tutmayı başarmakta ve kendimeşruiyet alanını bu yolla genişletmektedir
Özet (Çeviri)
?We and they?, is the oldest separation in the history of humanity, convertedinto nationalism at the age of nation-states and ideologies. Nationalism whichbecame more effective in the world during the last two century entered as aphenomenon to the European history. And it spread to the world with FrenchRevolution. The principle of ?self determination? caused the nation-states and theybecame state models of modern age. And today, nation-state plays important role inthe international order as a fundamental political unit.It is imposible to explain the important historical events which occured in theworld at the last two century unless to understant nationalist ideology. Because thereare different nationalist ideologies in the different geographies, the definition ofnationalism became difficult but this reason does not decrease its importance.When we come to today, we can say that the nation-states still continue theirexistence in the world in which ethnical conflicts, international wars and terrorism areeffective. However at the same time, nation-states try to insist under the pressure ofglobalism and localism. Globalism and ethnical nationalism corrode the border ofnation-state as economic, political, social and cultural. Although this stuation, nation-states are still the most powerful and meaningful unit of existent world order. The aimof this study is to explain the popular nationalism that towards globalism forunderstanding the chaotic situations in the world