Çağdaş Kosova Türk edebiyatından İskender Muzbeg ve eserleri üzerine bir çalışma
An investigate in Modern Turkish literature of Kosovo and analysis of İskender Muzbeg's vestigate
- Tez No: 186857
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Tez Çağdaş Kosova Türk Edebiyatının önemli yazarlarından İskenderMuzbeg üzerine yapılmış bir monografi çalışmasıdır.Araştırma, birçok değişik türde eser vermiş olan İskender Muzbeg'inözellikle gazete ve dergi yazıları, hikaye, uzun hikaye ve şiirleri üzerineyöneliktir. Gazete ve dergi yazıları gruplandırılarak genel bir biçimde, elealınırken, hikayeleri uzun hikayesi ve şiirleri geniş bir biçimde incelenmiştir.Uzun hikaye ve hikayelerinde olay örgüsü, zaman mekan, şahıs kadrosu,anlatım teknikleri tespit edilerek özellikleri belirtilmiştir. Şiirlerde konu, biçimve anlatım unsurları, dil ve üslup gibi ortak özellikler ele alınmıştır.Tez, beş bölümden oluşmuştur. Çağdaş Kosova Türk Edebiyatı'nıngenel gelişimi ?Giriş? bölümünde verilmiştir. Birinci bölüm İskender Muzbeg'inHayatı ve Sanatına ayrılmıştır. ?İskender Muzbeg'in Şiirleri? ikinci bölümdeayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde İskender Muzbeg'in çocukşiirleri ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ?İskender Muzbeg'in Uzun Hikaye veHikaye Yazarlığı? adını taşımaktadır. Beşinci bölümde gazete ve dergiyazıları alt başlıklar halinde değerlendirilmiştir.İskender Muzbeg'i eser verdiği türleriyle değerlendirmeye çalıştığımızbu araştırmada, onun gazete ve dergi sayfalarında kalan şiir, hikaye vemakale gibi kalem ürünleri ?Kaynakça? bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been intended to examine the life and works ofİskender Muzbeg, who is the prominent figure in Contemporary KosovoTurkish Literature.The research is especially directed to İskender Muzbeg?s articles,stories, long stories and poems. His articles have been analyzed in groups,while his stories, long stories and poems have been analized in detail. Plot,time, place, characters and narration techniques are the points worked onand determined. Common features such as theme, form, expression,language and style are analyzed in poems.Thesis consists of five chapters. Overal development of ContemporaryKosovo Turkish Literature has been given in the introductory pait. Firstchapter includes information about İskender Muzbeg?s life and his art. Insecond chapter, his poems are analyzed in detail. İn third chapter, author?spoems devoted to children are been examined. Fourth chapter is titled ?İskender Muzbeg?s Story and Long Story Authorship?. His articles have beenevaluated under subheadings in fifth chapter.This study intended to evaluate İskender Muzbeg by his works and hiswritten works, such as, poems, stories and articles from magazines andnewspapers have been displayed in bibliography part.