Türk finans sisteminde riskin kurumsal değerlendirilmesi
Evaluation of risk in Turkish financial sector from an institutional standpoint
- Tez No: 186879
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARSLAN YİĞİDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Finansal sistem içinde risk her zaman var olan bir kavramdır. Buçalı mada, sistem dahilindeki pek çok finansal risk türünden olu umundakisebepler ve etkileri bakımından farklılık gösteren sistemik riskin olu umundakikurumsal sebepler ve bunların ekonomik kalkınma üzerindekietkileriincelenmi tir. Sistemik riskin olu umunda kurumsal ve yapısal faktörler roloynamaktadır. Bir ekonomide gerçekle en sistemik risk di¡ er ekonomilere`bula abilmektedir'. Yeni Kurumcu ktisat okulu ülkeler arası geli mi lik farklarınıaçıklamada kurumların önemini vurgulamaktadır. Bu yakla ımda ba ta kurum veorganizasyon olmak üzere çe itli kavramlar belirli içeriklerle kullanılmaktadır.Bunun yanında literatürde Yeni Kurumcu ktisata yöneltilen ele tiriler de vardır.Bu görü lerden biri kurumların kalkınmanın nedeni de¡ il sonucu oldu¡ ueklindedir. Yine de kurumların belirsizli¡ i azaltarak i lem maliyetlerini dü ürdü¡ üve hukukun üstünlü¡ ü, demokrasi gibi kurumların ekonomik kalkınmanın yanısıra sosyal hayat için de önemli ve gerekli kurumlar oldu¡ u görü ü genel olarakkabul görmektedir. Bu çalı mada ülkelerdeki uzmanlara yöneltilen soruları içerenanketleri de¡ erlendiren ampirik çalı malara de yer verilmi tir. Ampirik çalı malarkurumlar ve ekonomik geli me arasında do¡ rudan ve mutlak bir ili ki oldu¡ utezinin iddialı oldu¡ u sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Risk is a concept which is inherited in financial system. In this study,systemic risk which differs from various types of risk in the system because of itssources and effects and the institutional and structural factors that play a part inthe formation of systemic risk are analyzed. Systemic risk realized in an economycan be spread by contagion to other economies. The school of New InstitutionalEconomics emphasizes the importance of institutions in explaining the disparitiesof economic development between countries. In this approach, some concepts -mainly institution and organization- are used in specific contexts. On the otherhand, there are criticisms of New Institutional Economics in the literature.However, the opinions that institutions decrease transaction costs by eliminatingambiguity and that institutions like rule of law and democracy are important andnecessary not only for economic development but for social life as well aregenerally accepted. Empirical studies show that the idea that there is a direct andcertain relationship between institutions and economic development is a veryambitious one.