Örgüt kültürü ile verimlilik ilişkisi ve OSTİM sanayi bölgesinde bir uygulama
The relationship between the organizational culture and the productivity and an application on the OSTİM industry disctriction
- Tez No: 186878
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, öncelikle kültür, örgüt kültürü, verimlilik kavramlarınıliteratür taraması yaparak tanımlamakta, daha sonra bu kavramlar arasındakiilişkiyi göstermektedir. Örgüt kültürünün verimlilik için gerekli ve önemliolduğunu ve verimliliğin zamanla kültürel bir değer haline geleceğinianlatmaktadır. Son olarak da, anlatılanlar çerçevesinde bir alan araştırmasınıortaya koymaktadır.Örgütsel kültürü, örgüt üyelerinin paylaştıkları temel tutumlar,değerler, semboller ve uygulamalar bütünü biçiminde tanımlayabiliriz.Organizasyonlarda kültür, formel uygulamaları, informel uygulamaları,değerleri, alışkanlıkları, organizasyonel hikayeleri, dili ve fiziksel ortamıkapsar. Örgüt kültürü, gelenekleri seramonileri ve fiziksel ortamlarıinceleyerek, efsanelerin, hikayelerin, sembollerin ve insan eliyle yapılmış herşeyin anlamını ortaya koyar. Böylece, çalışanlar organizasyonun kültürelçevresini daha iyi anlayabilirler.Verimlilik kavramı, birey, grup , örgütün bölümleri, örgütün tamamı,endüstri ve milleti anlatmak için kullanılmış ve randıman, etkinlik, motivasyon,bireysel performans kavramları ile eşanlamlıymış gibi ifade edilmiştir.Verimlilik, çıktıların girdilerle karşılanma oranıdır. Buzdolabı, patates,otomobil, üniversite diploması vb. gibi meydana getirilen çıktılar, kullanılangirdilerle elde edilir. Bu girdiler, genelde ham madde, emek, enerji vb. ifadeedilir.Günümüzde bu girdilerden en önemlisi emek, yani insandır.Verimliliğin artırılmasında ise, diğer girdilerden daha çok insan önemli halegelmiştir. nsanın olduğu yerde de kültür vardır. Böylece, örgüt kültürüverimliliğin artırılmasında temel faktör olmuştur. Bir örgütün, örgüt kültürü nedenli güçlü ise verimlilikte beraberinde en üst düzeyde olacaktır. Çalışanlariçin daha iyi ücret, daha iyi çalışma şartları, işten sağlanan doyum, eğitim veuyum, verimliliği artırmaktadır. Ayrıca, örgütün sahip olduğu kültürel yapıverimliliği artıracak ve verimlilik, kültürel bir değer haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
This study is first recognizing culture, organizational culture,productivity concepts by scanning literature and than, pointing connections ofthis concepts. t is explaining; organizational culture is important andneccessary for productivity, and productivity will be value of organizationalculture with time. Finally, it is producting an area investigation in frame ofwhat was described.We may define the organizational culture, is completes oforganizational employers shares basis attitudes, values, symbolizers,applications. Cultures in organizations, include formal practices, informalpractices, espoused values, rıtuals, organizationals stories, jargon, humorand physical environment. Organizational culture observes rites, ceremoniesand physical settings, and interprets legends, stories, symbols and artifacts.n this way, employees can interpret an organization?s culturel millieu.Productivity term, has been used to refer to individuals, groups,organizational units, entire organizations, industries and nations and t hasbeen used as a synonym for output, efficiency, motivation, individualperformans. Productivity is a measure of outputs divided by inputs. Outputsgenerated such as refrigerators, papatoes, cars, üniversity graduates etc. aredivided by the inputs used. Such inputs usually include raw metarials, labor,energy etc.n that time, the most important input is labor, namely is human. As forincreasing of productivity, human has became important more than the otherinputs. There is culture where human is. n this way, organizational culturehas been the basis factor to increasing of productivity. f an organizationalculture is how much strong, together productivity will be at the most levels.Better salaries for the employees, better working conditions for theemployees, providing satisfactions from works, educations and adaptationsincrease productivity. Specially, culturel sutructure which organizations havegot, increase productivity and productivity will be value of organizationalculture.