Durumsallık yaklaşımı kapsamında yeniden yapılanma ve küçülmenin işletmelerdeki etkisi
  1. Tez No: 186887
  2. Yazar: AYTAÇ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yüzyılımızın göz ardı edilemeyecek gerçeklerinden bir taneside ulusal veuluslararası ortamda var olan çetin rekabet koşullarıdır. şletmeler ya bu rekabetkoşullarına uyarlar, ya da piyasadan çekilirler. Ancak daha iyi bir seçenekişletmelerin kendilerini durumsallığın gerektirdiği ölçüde değişen ortamauydurmalarıdır. Değişen piyasa ortamında işletmelerin maliyetlerini düşürmeleri,uzmanlaşmaları, esnek bir yapıya ulaşmaları, karlılıklarını arttırmaları vegüçlenmeleri açısından yeniden yapılanma ve küçülme iyi seçenekler olabilir.Tezin birinci bölümü örgüt, örgüt kültürü ve durumsallık yaklaşımınaayrılmıştır. şletmeler durumun gerektirdiği gibi hareket etmek örgüt yapı vekültürlerini, piyasa koşullarına uydurmak zorundadırlar. Bu nedenle ilk öncedurumsallık yaklaşımı tarşılmış, örgütün ne olduğu, var olma nedeni, faydaları veoluşma aşamaları belirtilmiştir. Daha sonra örgüt kültürü, örgüt kültürünü oluşturanunsurlar ve örgüt kültürünün faydaları açıklanmıştır.Tezin ikinci bölümünde ise anlatıma ilk olarak yeniden yapılanmanın neolduğu açıklanarak başlanmıştır. Daha sonra yeniden yapılanmanın faydaları veneden olabileceği riskler açıklanmıştır. kinci bölümün ikinci kısmında ise küçülmeninne olduğu, küçülmenin getirebileceği olabileceği faydalar ve neden olabileceği risklerüzerinde durulmuştur. kinci bölümün devam eden kısmında ise küçülme ile ilgilikavramlara yer verilmiştir. Son olarak da küçülmenin tasarlanması ve küçülmeişlemine yer verilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde ise küçülmenin işletmeler üzerindeki olası etkilerineyer verilmiştir. Bu açıklamalardan sonra ise tezin konusu, amacı, yöntemi, kapsamve sınırlılıklar ile ilgili açıklama yapılmıştır. Üçüncü bölümün son kısmında ise örnekbir araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the truths that we cannot ignore is the arduous competition conditionthat exists in both global and international arena in our century. The companieseither meet these conditions or abandon the competition arena. However there is onebetter chance; the companies could modify their structures according to thecontingency of the market. Restructuring an downsizing could be appropriate optionsfrom the point of view of decreasing the costs, more specialization, attaining to amore flexible structure, increasing profitability and gaining strength in the changingmarket conditions.First chapter of the thesis includes organization, organizational culture andcontingency theory. Companies must act according to the market conditions andmust form their organizational structures and culture in compliance with the marketprinciples. Thus, first of all, what an organization is, the reason of existence of anorganization, advantages of an organization and the phases of forming anorganization are stated. After this organizational culture, elements of organizationalculture and the advantages of organizational culture are defined. At the end of thefirs chapter the theory of contingency is explained.The second chapter begins with the definition of restructuring. Following thisthe advantages and disadvantages of restructuring is examined. The second part ofthe second chapter includes the definition downsizing, the advantages anddisadvantages of downsizing. Then in the forthcoming part it is dwelled on theconcepts related to downsizing. Finally the process of downsizing is examined.The potential effects of downsizing in companies are examined in the finalchapter of the thesis. Following these explanations, certain definitions concerning tothe subject, object, method, extent and restraints related to the thesis are made. Acase study is included in the final part of the third chapter of the thesis.