Soğuk savaş sonrasında Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu'nun Güney Kafkasya politikaları (1991-2005)
The United States'and the Russian Federation's policies in the Southern Caucasus after the cold war (1991-2005)
- Tez No: 186912
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Soguk Savas sonrasında Amerika Birlesik Devletleri'nin (ABD) ve RusyaFederasyonu'nun (RF) Güney Kafkasya politikalarını incelemektedir. SovyetlerBirligi'nin dagılmasının ardından, on dokuzuncu yüzyılın ?Büyük Oyun?unun yenibir versiyonu Güney Kafkasya'da çok sayıda ve çesitte oyuncuyla basladı. GüneyKafkasya bölgesel alt sistemindeki esas oyuncular, uluslararası sistemdehegemonyasını sürdürmek isteyen ABD ve ABD hegemonyasına karsı çokkutuplulugu savunan RF olmustur. Potansiyel rakiplerinin, gerçek rakipleri olmasınıengellemeyi amaçlayan ABD, stratejik/ekonomik açıdan önemli bölgelerde?bosluklar?ı doldurmaya çalısmaktadır. Böylece, 1990'ların ikinci yarısından itibarenABD, Güney Kafkasya'yı ?yasamsal çıkar alanı? ilan etmis ve RF'yi çevrelemistir.11 Eylül saldırılarının ve ?Kadife Devrim?in ardından ABD, bölgedeki etkinliginiarttırdı. Diger esas oyuncu ?RF- ise, 1993'ten itibaren Güney Kafkasya'yı kendi?yasamsal çıkar alanı? ilan etmistir. 2000'lerde Putin yönetimiyle birlikte RF,bölgedeki ABD etkinligine karsı bölge devletleriyle isbirligi yapmaktadır.Ermenistan'ın ABD'yle iliskileri; RF'nin Azerbaycan ve Türkiye'yle iliskileribölgedeki iki rakip grubun/kutbun (bir tarafta RF, ;ran, Ermenistan; diger taraftaABD, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan) kesinlesmedigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the United States? (US) and the Russian Federation?s (RF)policies in the Southern Caucasus after the Cold War. After the collapse of the SovietUnion, a new version of the nineteenth century ?Great Game? began in the SouthernCaucasus with numerous and various players. The main players in the SouthernCaucasus regional sub-system have been the US, which wants to maintain itshegemony in the international system, and the RF, which defends multipolarityagainst US hegemony. The US, which aims to prevent its potential rivals to becomereal ones, tries to fill the ?vacuums? in strategically/economically important regions.Thus, the US has announced the Southern Caucasus ?a region of vital US interests?and it has contained the RF since the second half of 1990s. Following September 11attacks and the ?Velvet Revolution?, the US increased its activity in the region. Theother main player -the RF- has announced that it considers the Southern Caucasus ?aregion of vital Russian interests? since 1993. In the 2000s, with Putin administration,the RF cooperates with regional states against the US activity in the region.Armenia?s relationship with the US, the RF?s relationship with Azerbaijan andTurkey shows that two rival groups/polars in the region (the RF, Armenia, Iran onone side and the US, Turkey, Azerbaijan, Georgia on the other) is not certain.