Enflasyon hedeflemesi
Inflation targeting
- Tez No: 186911
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Enflasyon hedeflemesi, 1990'lı yıllardan itibaren birçok ülkede alternatif para politikasıstratejisi olarak uygulanmaya ve gittikçe daha fazla tartışılmaya başlanmıştır. Enflasyonhedeflemesi, belirlenmiş bir enflasyon oranı için belirli bir dönemde gerçekleştirilmek üzere resmibir hedef ya da hedef aralığının ilan edilerek taahhüt edilmesi ve para politikasının en önemliamacının düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranı sürdürmek olduğunun vurgulanması ve paraotoritesince de benimsenmesi şeklinde tanımlanabilir.Para politikasının bir ara hedef ya da hedefler seçme zorunluluğu olamadan doğrudan nihaihedefe dayandırıldığı enflasyon hedeflemesi sisteminin enflasyonu kontrol etmeyi amaçlayan diğersistemlerden temel farkı, para politikası araçlarının geçmiş ya da cari enflasyona göre değil, gelecekenflasyona dayandırılması ve gelecekteki enflasyon hakkında rastlantısal varsayımlarınyapılmamasıdır.Enflasyon hedefleme yapısının bütün ülkelerin para politikaları için uygun bir strateji olduğusöylenemez. Bazı ülkelerde merkez bankası ve para politikasının güvenilirliğinin bir enflasyonhedefleme yapısıyla güçlendirilmesine ihtiyaç olmayabilir. Bazı ülkelerde de enflasyonhedeflemesinin etkin olarak uygulanabilmesi için gerekli altyapı yeterli olmayabilir.Özellikle gelişmiş ülkelerde para politikası olarak enflasyon hedeflemesi, getirdiği şeffaflıkve sorumluluk sonucunda fiyat istikrarı konusunda başarı sağlamıştır. Gelişmiş ülkelerde enflasyonhedeflemesi uygulanırken bazı ortak özelliklerden bahsetmek mümkündür. Enflasyon hedeflemesi,gelişmiş ekonomilerde her zaman serbest kur rejimiyle birlikte uygulanmıştır. Bu ülkelerde paraotoriteleri tam olmasa da para politikası araçlarını seçmede önemli serbestliğe sahiptirler ve merkezbankaları özerk yapıları sayesinde hükümet bütçesini finanse etmede en az sorumluluğa sahiptirler.Gelişmekte olan ülkelerde ise enflasyon hedeflemesinin uygulanabilirliği halen tartışılmaya devametmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflationary targeting has started to be carried out and is getting to be discussed much morethan before as an alternative monetary policy strategy in the 1990s. Inflation targeting can bedefined as an official target rate or a target band for a determined inflation rate and which isannounced and committed by the monetary authority to be achieved for a specified period andwhich is also a strong emphasis and acceptance as to the importance of the price stability.The main differentiation of inflation targeting from other monetary policy systems is itsforward looking nature instead of taking into account the past inflation data.It could not be said that the inflationary strategy is consistent for all economies. In somecountries it would not be needed to strengthen the credibility of the monetary policy with aninflation targeting strategy. In some other countries the necessary infrastructure for the inflationarytargeting strategy to be applied efficiently could not be sufficient.Specifically in developed economies inflation targeting was successful through thetransparency and the commitment it brings. In developed economies there are some commonfeatures of inflation targeting. Inflation targeting in developed economies was always accompaniedby a free floating currency regime, the monetary authorities are very flexible in using the tools tocapture the inflation target, and the central banks are almost freed from financing the budgetdeficits. Yet the applicability of inflation targeting in developing countries is stil being discussed.