Kısmi çalışma: Ankara-Çankaya bölgesinde bir uygulama örneği
Part-time work: An application sample in Ankara-Çankaya distict
  1. Tez No: 186913
  2. Yazar: NİLÜFER YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ŞUĞLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamız; Türkiye'deki esnek çalışma biçimlerinin uygulanışını, kısmiçalışma örneği üzerinden giderek ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçdoğrultusunda; ilk bölümde kısmi çalışma kavramı ve türleri, esnek çalışma içindekidurumu açıklanmış, ikinci bölümde; Ankara Çankaya Belediyesi'ne bağlı, gıdasektöründe tanınan üç firmanın mağazalarında gerçekleştirilen anket uygulamasınınbulgularına yer verilmiştir.Araştırma sonucu elde edilen veriler ışığında, çalışanların ve yöneticilerin,kısmi çalışma hakkındaki düşünceleri tespit edilmiştir. Çalışanların, yaşlarına vecinsiyetlerine göre işlerinden ve çalışma şartlarından duydukları tatmin düzeyleri veyöneticilerin kısmi çalışanlara bakış açısı belirlenmiştir.Ülkemizde kısmi çalışma uygulamalarının gelişimi, son yıllarda daha da hızkazanmıştır. Yeni İş Kanunu ile çalışma sürelerinin esnekleşmesi, çalışma yaşamınıiyileştirme amacı taşımaktadır. Çağdaş çalışma ilişkilerine uygun yapılan herdüzenleme, insanların refah düzeyinin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study is aiming to put forward the application of flexible working formsin Turkey by using partial working sample. In the direction of this aim, the first partof the study is dedicated to the explanation of the concept of partial employment andits types, the status of partial employment in flexible working. In the second part, thefindings of a survey which is conducted in three well known firms working in thefood sector and linked to the Ankara Çankaya Municipality.In the light of findings of the research, the perception of managers andemployees regarding partial employment has been determined. Besides specifyingthe satisfaction level of employees from their jobs and working conditions accordingto their sex and age the view of managers regarding to partial employment has beendesignated.The development of partial employment application in Turkey has gainedacceleration in recent years. The purpose of providing flexible working hours withthe new Labour Law is to improve the standards of working life. Every arrangementwhich is done in conformity with modern employment relationship will contribute tothe welfare level of people.