Balkanlar'da azınlık hakları
Minority rights in Balkans
  1. Tez No: 186914
  2. Yazar: HABIL MUSTAFAI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Balkanlar'ın coğrafi durumu, bölgenin Avrupa-Asya kıtalarınıbağlayan konumda olması, bölgeyi, her dönemin büyük güçleribakımından cazip bir alan yapmaktaydı. Büyük güçlerce ele geçirilenbölge, getirilen yeni dinler ve milletler ile etnik, din ve dil bakımındanepeyce karışık hale gelmiştir. Bölgeyi beş yüzyıl boyunca elinde tutanOsmanlının yıkılması, diğer taraftan Avrupa'dan gelen ulusçulukdalgası, güçlü Balkan uluslarını kendi ulus devletlerini kurmaya, zayıfolanların birçoğunu ise erimeye mahkum etmiştir. I. Dünya Savaşındansonra kurulan Milletler Cemiyetinin, azınlıkları değil de genelde toprakpaylaşımlarını konu etmesi sistemin çökmesine neden olmuştur. II.Dünya Savaşından sonra kurulan Bileşmiş Milletler azınlık sorunlarınıdevletin iç sorunu olmaktan çıkararak, uluslararası sorun olmasına veçözüm aranmasına ön ayak olmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde, ?Balkanlar'da Azınlık HaklarıTarihçesi? başlığı altında, Balkanlar'ın Osmanlıdan önceki dönemini,Osmanlının bölgeyi fethetmesi ile kurulan ?millet sistemi?nin azınlıklaraverdiği hakları, Balkan milletlerinin uluslaşma çabaları ve bunuengellemek için Osmanlı tarafından yapılan reformlar ele alınmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde, ?Azınlıkların Korunmasına lişkinUluslararası Düzenlemeler? başlığı altında, genel olarak azınlıkhaklarının gelişiminin tarihçesini; Milletler Cemiyeti, Bileşmiş Milletler,Avrupa Konseyi ve AG K/AG T çerçevesinde oluşturulan azınlıkkorunma sistemi ve bu konudaki temel belgeler ele alınmaktadır.Çalışmanın son bölümünde, Balkan ülkelerinin, oluşturulanuluslararası azınlık sistemine uyum çabaları, azınlık haklarınınkorunması konusunda yaptıkları çalışmalar uluslararası insan haklarıkuruluşlarının raporları ve uyum çalışmaları esnasında çıkartılankanunlar ele alınarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Balkans, couse of the geographical conditions, in all periods hasbeen attractive for the big powers. The big powers, after the capturingthe area, bring the new religions and settle their own nations in thisarea. Therefore the Balkans have been mixed by different religions andnations. After the crushing of the five hundred years Ottoman control,the powerfull nations had established their own states but the weaknations had melt down. After the I. World War, establishing of theLeague of Nations, get collapse, cause the League of Nations havebeen apathetic to the rights of the minorities but pertaining for thesharing of the lands. After establishing of the United Nations, theminority rights question become a international state of and formeduniversal regime for minority rights.At the first chapter of the study, under the headline ?History ofthe Minority Rights in Balkans? will be considered the pre Ottoman eraand after conquest the region by the Ottomans, the establishment ofthe ?millet sistem? , the rights of the minorities in this sistem, thereformation process to minority rights by Ottoman Empire will be takenup.In the second chapter of the study under the headline ?Protection of the Minorities through International Agreements? will beconsidered the historical development and protection of the minorityrights by the League Of Nations, United Nations, European Council andOSCE, the most important documents about the minority rights will betaken up.In the last chapter of the study will be considered Balkan minorityproblems and how the Balkan States adapt to the international minorityrights regime. In addition to this, the international human and minorityrights organizations annual reports about the Balkan countries will betaken up.