Bir dönem tartışmalarının seyri: 1932-1935 yıllarında Matbuat tartışmaları bağlamında Kadro, Kooperatif ve Fikir Hareketleri dergileri
The progress of the debates of a process: The Kadro, Kooperatif and Fikir Hareketleri periodicals in the context of the press debates between 1932-1935
  1. Tez No: 186919
  2. Yazar: ALİ HAYDAR FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma bir dönem tartışmalarının analizini ve o dönemin koşullarının ana hatlarınıbasın odaklı detaylandırma çabasını içermektedir.Bu bağlamda; Kadro dergisi yazarı Şevket Süreyya Aydemir'in, Kooperatif dergisi yazarıAhmet Hamdi Başar'ın, Fikir Hareketleri dergisi yazarı Hüseyin Cahit Yalçın'ın yazılarıincelenmiştir. Bu inceleme tarihsel olarak; 23 Ocak 1932'de, Kadro dergisinin ilksayısından başlayarak, yine Kadro dergisinin son (35 ve 36) sayılarının birlikteyayınlandığı Ocak 1935 yıllarını kapsamaktadır.Bu süre zarfında, seçilen dergi ve yazarların gerek benzer kavramlar düzleminde yaptıklarıtartışmalar gerekse kişisel polemikleri, dönemin tarihsel/toplumsal ortamının koşullarını vebu koşulların basına etkisinin ana hatlarını belirginleştirmek için incelenmiştir.Bu araştırma kapsamında incelenen tartışmaların çerçevesini; devrimin kadro ve ideolojiaçısından yapılandırılması gerektiğinin savunan ve devrimin yön arayışını kendiperspektifleri bağlamında kanalize etme çabası içinde olan basının yaklaşımlarıoluşturmaktadır.Bu inceleme; Cumhuriyetin onuncu yıldönümünde, Türkiye'nin içinde bulunduğukoşulları analiz etmenin yanı sıra, bir kurum olarak basının böyle bir dönemde olay/olgu vetartışmalara karşı nasıl bir tavır aldığını ve Türk basının hangi koşullar ve tartışmalarekseninde kendisini yapılandırdığının detaylarını belirginleştirme uğraşıyla şekillenmiştir.Araştırmanın yapılacağı dönemin (1932-1935), Cumhuriyet Devrimi adına felsefi veideolojik arayışların yoğunlaştığı bundan kaynaklı olarak da önemli tartışmaların üretildiğibir zaman kesitinde, basının yapılan tartışmalara ve ideolojik/politik arayışlara karşı nasılbir konum aldığı yine bu araştırma kapsamında verilmeye çalışılmaktadır. Bu çababeraberinde, aydın ve gazeteci olma sorumluluğunun tarihsel ve dönemsel tavır almaşeklinin 1932-1935 arası kesitte ne türden refleksler ürettiğini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presented with the title ?The Progress of the Debates of a Process: The Kadro,Kooperatif and Fikir Hareketleri Periodicals in the Context of the Press Debates Between1932-1935? elaborates the analysis of the debates of a process and the conditions of thepress of that process.In this context; the writings of Şevket Süreyya Aydemir, the author of Kadro; AhmetHamdi Başar, the author of Kooperatif; Hüseyin Cahit Yalçın, the author of FikirHareketleri have been scrutinised. This study historically starts at 23 January 1932, fromthe first issue of the Kadro periodical, and ends at January 1935 with the last (35. and 36.)issues of the same periodical. Consequently, the time period of this study is January 1932and January 1935.This study has analysed both the social and economical environments of the period inwhich those periodicals were published and the conditions of the press.The research analyses the debates within the examined period. The analysis that has beenfulfilled puts forward that the periodicals and the authors discussed about the quality,method and the future of the Revolution of the Republic, that they entered into arguments;and that despite all those; they were not obstructed by the power.The common features of the examined periodicals are that they all champion the revolutionand undertake responsibilities. All these three authors manifested their own opinions in aneffort of directing the Revolution from different perspectives.