Kentsel dinamikler ve kamusal alan farklılaşması: Adana Nusayrileri
Urban dynamics and differentiation of public sphere: The Nusayris of Adana
  1. Tez No: 186941
  2. Yazar: İNAN KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
?Kentsel Dinamikler ve Kamusal Alan Farklılaşması: Adana Nusayrileri? başlıklı butez çalışmasında, kültürel farklılıklar üzerine inşa edilmiş ve diğer topluluklarla aralarındasınırlar bulunan etnik toplulukların, kentsel yaşamın bütün devingenliğine karşın, kültürelfarklılıklarını nasıl koruduklarına ve sınırlarını değişen koşullarda nasıl yenidenüretebildiklerine ilişkin betimleyici ve keşfedici çalışma yapmak amaçlanmıştır. Bu amacaulaşabilmek için Adana Nusayrileriyle ve Nusayri olmayan Adanalılarla derinlemesinegörüşmeler yapılmış ve bu teknik aracılığıyla yukarıda belirtilen amaca ulaşmayı sağlayacakveriler elde edilmeye çalışılmıştır. Sosyal teorideki özne-yapı dikotomisini aşmak üzereoluşturulan yapılaşma teorisinin temel yaklaşım olarak seçildiği, mevcut etnisite teorilerindenise inşacılıktan yararlanıldığı, bu çalışmada ele alınan etnik topluluk, yapısal değişim sürecinikavrayabilmek için, kent ile etkileşim süreci içinde değerlendirilmiş; kentteki değişimsüreçleri ile etnik topluluk arasında değişim arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır. Bu nedenlederinlemesine görüşmelerde sadece topluluğa ilişkin değil kentin geçmişine ilişkin verilerdeelde edilmeye çalışılmıştır. Ancak kent, yalnızca görünen mekânsal yönüyle değil bu mekânsalgörünümün ardında yatan ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi yapılar, bunların birbiri içinegirmiş karmaşık ilişkileri ve etkileşimleri ile birlikte ele alınmaya çalışılmıştır. Topluluğuoluşturan kişiler ile yapılan derinlemesine görüşmeler ile de yaşanan yapısal değişim sürecinikişilerin ve kolektif bir aktör olarak Adana Nusayrilerinin ne biçimde deneyimlediğianlaşılmaya çalışılmıştır. Süreçsel deneyimleri ve kentteki mekânsal kümelenmeleribağlamında ele alınan Nusayrilerin günümüzdeki kamusal tartışmalarından hareketleNusayri kamusunun temel özellikleri ve mekânları betimlenmiştir. Elde edilen bu bilgilerdenyararlanılarak, genel kamusal alan-özel alan yaklaşımlarının Nusayri kamusu örneği ileuyumluluğu tartışılmış ve Nusayri kamusunun `ataerkil bir kamu' olduğu sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled, ?Urban Dynamics and Differentiation of Public Sphere: The Nusayrisof Adana?, is a descriptive and exploratory study on how the ethnic communities that areestablished on cultural differences having boundaries with other communities havemaintained their cultural differences and reproduced their boundaries in the changingconditions despite all the mobility of the urban life is targeted to be made. To reach thistarget, in-depth interviews were made with Adana Nusayris and non-Nusayri Adana peopleand through this technique, data that will ensure reaching the target mentioned above weretried to be obtained. The ethnic community which is considered in this study, in whichstructuration theory that was formed to transcend subject-structure dichotomy in socialtheory was chosen and the constructivism which one of the existing ethnicity theories wereused, is evaluated in its process of interaction with the city in order to comprehend itsstructural transformation process; a link is tried to be established between the transformationprocesses in the city and the ethnic community. For this reason, in the in-depth interviews, notonly data about the community itself but also about the past of the city were tried to beobtained. On the other hand, the city is tried to be discussed not only with its visual-spatialside, also with its economic, social, cultural and political structures underlining this spatialvista and with their mixed up complex relations and interactions. With the in-depthinterviews made with the people forming the community, it is tried to be understood that howhave the people and as a collective actor Adana Nusayris experienced the structuraltransformation process. Basic characteristics and spaces of Nusayri community are describedthrough the current public discussions on Nusayris considering them in the sense of theirprocess experiences and their spatial clustering in the city. By using this obtained information,the compatibility of the general public space-private space approaches with the instance ofNusayri community is discussed and it is concluded that Nusayri public is `an partiarchalpublic?.