Kırıkkale'de halk kütüphanesi kullanımı ve okuma alışkanlığı ilişkisinin incelenmesi
Examination of public library usage and reading habit correlation in Kırıkkale
  1. Tez No: 646544
  2. Yazar: ŞULE AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Halk kütüphanesi, içerisindeki topluma bütünleyici bakış açısıyla herhangi bir ayırım gözetmeden bilgi, eğitim, kültür gibi gereksinimlerini destekleyen ve hizmetini sunan, dermesinde yer alan materyallerini kullanıma açık hale getiren ve başta okuma alışkanlığı kazandırma amacıyla birlikte halkın her türlü gelişim ve değişimine ayak uyduran, halkın üniversitesi olarak bilinen bir kurumdur. Günümüz bilgi çağında doğru ve güvenilir kaynaklara erişim, okuma olgusunun ve kütüphane kullanımının önemini her geçen gün arttırmaktadır. Çalışma, araştırmanın evrenini oluşturan Kırıkkale halkı kullanıcılarının kütüphane kullanımı ile okuma alışkanlığı ilişkisi ve düzeylerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca bireylerin okuma alışkanlığı kazanmalarında kütüphane faktörünün ölçüt olup olmadığı da belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Kırıkkale halkı kütüphane kullanıcılarının görüşlerine yönelik sorular oluşturulmuş ve bu sorular üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Hazırlanan sorular, Kırıkkale halkı kullanıcılarına anket tekniği ile iletilerek verilerin analiz edilmesi ile araştırmanın bulguları oluşturulmuştur. Sorular, Kırıkkale ili ve 9 ilçesinde yer alan toplamda 13 halk kütüphane kullanıcılarına anket (sormaca) tekniği ile iletilmiştir. Kırıkkale ili ve ilçelerinde bulunan halk kütüphanelerinden toplamda 300 (üç yüz) kullanıcıdan alınan yanıtlar doğrultusunda, Kırıkkale halkının okuma alışkanlığına kısmen sahip olduğu ve bu alışkanlık düzeyinin yeterli düzeyde olmadığı, ebeveynlerin bireyleri kütüphane kullanma ve okuma alışkanlığı kazandırma konusunda yetersiz olduğu, bireylerin kütüphane kullanımlarının okuma alışkanlığı ile arasında anlamlı bir bağ olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca kullanıcıların kütüphane kullanma ve okuma alışkanlığı kazanmaları konusunda bireysel ve çevresel faktörlerin önemli rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Bu noktada başta öğrenciler olmak üzere erken yaşlardan itibaren bireylere kütüphane kullanımı ve okuma alışkanlığı konusunda duyarlılık kazandırılması; başta aile, okul, öğretmen, kütüphane gibi faktörlerin üzerinde durulması gerektiği anket neticesinde fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Known as the university of the people, public libraries are institutions that have the power of unifying the community without any kind of discrimination on the requirements needed for education, knowledge, culture and likewise which is essential for support and services that are provided as well as allowing access to resources, materials, and collections available with gaining a habit of reading for the public while evolving and improving to all circumstances. Increasingly libraries and the phenomenon of reading in the current age of information require valid and reliable access to sources. The study put forth was centered among the community of Kırıkkale that access public libraries, with their level and relationship to the habit of reading. Factoring the circumstances of the libraries has been evaluated when considering the publics' literacy habit. For these purposes, questionnaires have been set up for the community of Kırıkkale to gain insight on their views about the public libraries and evaluated with the questions asked. The questions have been set up in a survey format that has been analyzed to come up with the information used for this study. The survey was conducted in the province of Kırıkkale which includes the nine districts with a total of thirteen libraries. The results gathered by 300 participants that are located in the province and districts of Kırıkkale public libraries have provided strong evidence that the community of Kırıkkale has a partially habit of literacy and ability to reaing skills are not sufficiently, adult encouragement to use public libraries is insufficient, and the correlation between the use of public libraries and habit of reading frequently was connected resolutely. An additional factor included in the questionnaire was environmental attribution and surroundings which play a great role in the habit of reading and using libraries. At this point, we have reached the conclusion that the sensitivity and importance of starting from students, younger generations who have connections to libraries and a strong habit of reading are important for families, schools, and libraries acquired from the outcome of the surveys conducted.