Moliere'in George Dandin oyunu'nun incelenmesi ve Angelique karakteri'nin Stanislavski yöntemi üzerinden incelenmesi
An actor's works on George Dandin, Angelique according to the system of Stanislavski
- Tez No: 353310
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULIDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Dehası yalnızca yaşadığı dönem ve ülke ile sınırlı kalmamış, Jean Baptiste Poquelin Moliere 1668 yılında en özgün oyunlarından biri olarak nitelendirilen ?George Dandin" oyununu sahneye koymuştur. M.Ö. 1 yüzyılda yazılan bir Hint Masalı olan Dolophitos ve masaldan esinlenerek Boccaccio?nun Decameron eserini ortaya koyması, George Dandin oyununun ilk yapı taşlarını oluşturmuşlardır. Moliere, Boccaccio?nun Decameron?undaki dördüncü ve sekizinci öykülerini harmanlayarak günümüzde hala aramızda dolaşan Şaşkın Koca tiplerinden birinin doğumunu sağlamıştır. Dandin bu eserde, parasını kullanarak soyluluk kazanmak isteyen ancak sonunda yine kendi kullanılan bir kahraman olarak ele alınır. Moliere?in oyunlarında yarattığı tiplerin günümüzde hala varlık göstermeleri, Moliere?in sanat?da yakaladığı gerçekliğin bir yansımasıdır. Çağdaş tiyatro ele alındığında ise birçok oyunculuk okulunda yaygın olarak kullanılan Stanislavski Sistemi ve gerçekçi oyunculuk bakış açısı öne çıkar. Tez çalışmasında, Moliere?in George Dandin oyunundaki Angelique karakteri Stanislavski yöntemi üzerinden incelenmiştir. Stanislavski Sistemine göre aranılan gerçekliğe ulaşmak için önemli aşamalar vardır ve her biri atlanmadan uygulanmalıdır. Oyuncu eser ile buluştuğunda içsel çalışmaların da ilk aşaması için hazırlanmalı ve araştırma süreci için gerekli kaynakları toplamalıdır. Tez çalışmasında Angelique Karakterinin Stanislavski sistemine göre içsel çalışma süreçleri incelenmiştir. Sisteme göre ilk aşama, yazarın hayatının ve döneminin incelenmesidir. Eserin dönem?inin yazar?ın dönemin?den farklı olması halinde bu konu ilgili de çalışma yapılmalıdır. İlk aşamayı eserin fabel?ini çıkarmak ve eserdeki büyük ve küçük olayların sıralanması takip eder. İncelenen oyundaki başlangıç, düğüm, gelişme, doruk noktası, çözüm ve final noktaları ve sonrasında, eserin türü, tarzı ve ana çatıs?ması belirlenir. Eser?in incelenmesinin tamamlanması?nın ardından oyuncu karakter analizine başlar. Karakterin incelenmesi ve doğru kavranabilmesi için öncelikli olarak karakterinin üstün amacının belirlenmesi gerekmektedir. Üstün amacın belirlenmesinde oyuncuya yardımcı olacak en önemli iki soru ?Ne yapıyorum?? ve ?Niçin Yapıyorum?? sorularıdır. Sorular doğru cevaplandığında oyuncu yaptığı araştırmadan faydalanarak kendi yaratıcılığını ve hayal gücünü hayata geçirir. Stanislavski yönteminde oyuncuya yol gösteren bir diğer temel husus ise oyuncunun çoşku belleği olacaktır. Oyuncu, verilmiş durum içinde karakter üzerine yaptığı araştırmalar ile kendi coşku belleğine başvurduğunda oluşturduğu imgelemi harmanlayarak karakteri doğru bir şekilde kavrayabilecektir. Oyuncu karakteri yaratabilmek için içsel çalışmaları tamamladığında, karakterin dışsal çalışma sürecine başlayabilir. Sahne çalışmaları ile desteklenen bu içsel süreç oyuncu?nun tiyatro yolculuğunda, Ben?den, Yeni Ben?e ulaşmasını sağlayacak en önemli etken haline gelecektir Anahtar Kelime: Moliere-Konstantin Stanislavski- Yöntem
Özet (Çeviri)
Jean Baptiste Poquelin Moliere, who was a drama genius and who was larger than his life period has produced one of his most unique plays,“George Dandin”in 1668. The famous Indian tale Dolophitos that was written in the first Century, before Common Era, gave the idea to Boccacio, to write his Decameron and Decameron was Moliere's inspiration to write his play, George Dandin. Moliere created a character, which portrays the characteristics of a silly husband in his play by collating the fourth and the eighth tales of Decameron and this character he has written is still up to date. In the play, George Dandin is portrayed as a wealthy peasant who marries royal women to gain statute but instead ends up losing his pride. Nowadays, people who possess the same traits as the characters in Moliere's plays are still living among us and this reflects, Moliere's realistic point of view towards drama. At the present day, most of the drama schools have embraced the Stanislavski's Acting Method, which is based on realism. In this research, Angelique who is one of the characters in Moliere's George Dandin play is analyzed through Stanislavski's acting method. According to Stanislavski there are different stages to find reality in art and the actor should carry out each other with precision. When analyzing a play, actor should prepare for endogenous studies and should begin gathering resources for research. In this thesis, the character Angelique is analyzed through Stanislavski system and endogenous studies. Endogenous studies starts by researching about the character's, writers and their era's background. If the writer's era and the timeline of the play are different then, actor should research them both. The first stage of the studies, begin by listing all the small and important incidents in the play. When all the important aspects of the play, which are; its theme, predicament, conflict and climax are found, actor will be ready for character analyze. For an actor to analyze and truly understand the nature of the character, one should find out character's main purpose. In order to find a character's main purpose, there are two important questions that are needed to be asked which are;“What am I doing?”and "Why am I doing??. When both of these questions are answered, actor uses her creativity, imagination and the knowledge gathered from the research and combine them all together. In Stanislavski method, one of the most important aspects is Emotional Memory, which shows a clear path for actor to recall past emotions. When the actor finds a way to combine all the information together, she visualizes the images that are created by the help of Emotional Memory and finds a way to adapt these in a given situation. After fallowing all these steps, understanding a character will then be possible. As soon as, endogenous studies are complete, actor will be ready for exogenous studies and rehearsals on stage. Endogenous studies which are backed up with significant rehearsals on stage, will be the most useful implement for the actor to transform from one's self to a new self.