İscehisar (Dokimeion) Menekşe (Pavonazzetto) mermerlerinin parmak İzi (fingerprint) veri tabanının, çoklu analiz yöntemleriyle oluşturulması
Creation of the fingerprint database of İscehisar (Dokimeion) Menekşe (Pavonazzetto) marbles using multiple analysis methods
  1. Tez No: 956274
  2. Yazar: ZİYAD HÜSEYİNAĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Afyon menekşe mermerlerinin mineralojik petrografik, jeokimyasal ve 13δC ve 18δO izotop analizleri yardımıyla parmak izi veri tabanının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Bu amaçla İscehisar (Afyonkarahisar)'dan temin edilen menekşe mermerleri dokusal özelliklerine göre 3 farklı gruba ayrılmıştır. Söz konusu gruplandırmada menekşe mermerlerin ticari isimlendirmeleri göz önünde bulundurulmuştur. Bunlar mor menekşe mermerler (AFV), Argento menekşe mermerler (ARG) ve sugar menekşe mermerler (SV) şeklindedir. Tez çalışmasında farklı dokusal özellikteki menekşe mermer türlerinin parmak izi veri tabanını oluşturacak mineralojik-petrografik ve jeokimyasal özellikleri polarizan mikroskop, X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskop (SEM-EDX) ve 13 δC ve 18 δO izotop analizleri yardımıyla ortaya konmuştur. Jeokimyasal çalışmalar kapsamında ise ana, iz ve nadir toprak element (NTE) analizleri yapılmıştır. Son olarak duraylı 13δC ve 18δO izotop analizleri tüm mermer örneklerini kapsayacak şekilde yapılmıştır. Yapılan çalışma sonuçlarına göre yoğun damar yapışa sahip olan menekşe mermerlerinde özellikle biyotit ve Muskovit gibi mika grubu minerallerinin varlığı belirlenmiştir. Ayrıca bu minerallere ilave olarak Titan ve Mangan ve Demir gibi metalik minerallerin mermerlerdeki kılcal çatlakların iç kısımlarına girdikleri ve çatlaklı kısımların kenar zonlarında mor, sarımsı yeşil ve gri renkli damarların oluştuğu gözlenmiştir. Tüm menekşe mermer çeşitlerinde kalsit ana mineral olmakla beraber Özellikle AFV mermerlerinde Kalsit haricinde dolomit, Biyotit, Muskovit, kuvars ve opak mineraller gözlenmiştir. Argento menekşe ve Sugar menekşe mermer türlerinde ise kalsit ana bileşen olup az oranda biyotit ve Kuvars ve Opak mineral bulunmaktadır. jeokimyasal incelemelerde damar yoğunluğu faz olmayan Sugar ve Argento menekşe mermerlerinde CaO baskın bulunur. Diğer ana oksit içerikleri %1 geçememiştir. Buna karşılık yoğun damarlı olan Afyon menekşe mermerinde SiO2, MgO, Al2O3 ve Fe2O3 ana oksit içeriklerinde artış CaO oranında azalma gözlenmiştir. 13δC değerleri % + 2,30 ile %+2,72, 18δO değerleri ise % -2.70 ile % - 3.36 arasında değişim vermektedir. Bu izotop değerlerinin Mermerlerin köken belirlenmesi parmakizi (fingerprint) gibi çalışmalarda kullanılması çok önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to create a fingerprint database with the help of mineralogical petrographic, geochemical and 13δC and 18δO isotope analyses of Afyon violet marbles. For this purpose, violet marbles obtained from İscehisar (Afyonkarahisar) were divided into 3 different groups according to their textural properties. The commercial names of violet marbles were taken into consideration in the grouping in question. These are purple violet marbles (AFV), Argento violet marbles (ARG) and sugar violet marbles (SV). In the thesis study, the mineralogical-petrographic and geochemical properties of violet marble types with different textural properties that will form the fingerprint database were revealed with the help of polarizing microscope, X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscope (SEM-EDX) and 13δC and 18δO isotope analyses. Within the scope of geochemical studies, main, trace and rare earth element (REE) analyses were performed. Finally, stable 13δC and 18δO isotope analyses were performed to cover all marble samples. According to the results of the study, the presence of mica group minerals such as biotite and muscovite was determined in violet marbles with dense vein structure. In addition to these minerals, it was observed that metallic minerals such as Titanium, Manganese and Iron entered the inner parts of the capillary cracks in the marbles and purple, yellowish green and gray colored veins were formed in the edge zones of the cracked parts. Although calcite is the main mineral in all violet marble varieties, especially in AFV marbles, dolomite, biotite, muscovite, quartz and opaque minerals were observed in addition to calcite. In Argento and Sugar violet marble types, calcite is the main component and there are small amounts of biotite and quartz and opaque minerals. In geochemical studies, CaO is dominant in Sugar and Argento violet marbles, where vein density is not a phase. Other main oxide contents did not exceed 1%. On the other hand, in Afyon violet marble with dense veins, an increase in SiO2, MgO, Al2O3 and Fe2O3 main oxide contents and a decrease in CaO ratio were observed. 13δC values vary between +2.30% and +2.72%, and 18δO values vary between -2.70% and -3.36%. It will be very important to use these isotope values in studies such as determining the origin of marbles and fingerprints.