Türkiye'de kentsel toprak politikalarının uygulama aracı olarak kamulaştırma
Expropriation as application implement of urban land policies in Turkey
- Tez No: 187016
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
20. yüzyıla damgasını vuran ve günümüzde de etkisini artarak devamettiren kentleşme hareketleri sonucunda, kentlerin yönetiminden sorumlu olankamu yönetimlerinin görevlerinde büyük oranda artışlar meydana gelmiştir.Kentlerde yaşayan bireylere eğitim, sağlık, konut, kültür gibi hizmetleri götürmegöreviyle donatılmış olan kent yönetimleri için, bu görevlerini yerine getirmekancak kent toprağının etkin bir biçimde kullanımıyla mümkündür. Ancak kentiçerisinde, kentin sunduğu olanaklardan yararlanabilen alanlar olaraktanımlanabilecek kentsel toprakların kamu tarafından edinilip kullanılması, bualanların spekülatif faaliyetlere konu edilmeleri sebebiyle mümkünolamamaktadır.Bu sorunun çözümü konusunda kamu yönetimlerinin elinde bulunanaraçlardan en önemlisi kamulaştırmadır. Kamulaştırma kavramı, genel olarak,özel mülkiyette bulunan bir taşınmaz malın, kamu gücü kullanılarak ve özelkanunda yer alan ilkelere bağlı kalmak kaydıyla kamusal mülkiyete konuedilmesidir.Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir kentsel toprakpolitikası aracı olarak kabul edilen kamulaştırma, ülkemizde geniş kapsamlı yasaltemellere sahip bir kamusal faaliyettir.1Ancak her idari işlem gibi kamulaştırma işlemi de uygulama safhasındadevlet ve toplum üyeleri açısından sorunlar yaratabilmektedir. Devlet-toplumilişkisini zedeleyebilecek olan bu sorunlara çözüm bulunması, kamu yönetimleriaçısından hayati önem taşır. Bu çalışmada, kamulaştırma uygulamaları ile ilgiliolarak, kamu yönetimlerinin ya da toplum üyelerinin karşı karşıya olduğusorunlar ele alınarak bu sorunların çözümüne yönelik yol ve yöntemlerincelenmiştir.2
Özet (Çeviri)
20. Century andcontinue its effect at the present time, there have been large scale augmentation of theduties of urban administrations. In point of the urban administrations which endowed withthe missions to provide services such as education, health, housing and culture forindividuals that lives in urbans, to accomplish these missions depends on using the urbanterritories effectively. However, in urbans, acquiring and using the urban territories whichcan be identified as the areas that utilize the opportunities of urbans, can not be possiblebecause these areas are using intented for speculative goals.In the matter of solution of this problem, the one of the most important equipmentsthat has been hold by the public administrations is expropriation. The term of expropriationmeans the transmission of an immovable private property to public ownership by usingpublic power and staying obedient to the principles of the private code.Just like the whole world, also in Turkey, expropriation is accepted as an importanttool of the urban territories policy, and it is a public activity that has widespread juridicialfundaments.However, just like any administrative transaction, expropriation may causeproblems for government and members of community in the process. To find solutions tothese problems that may injure the relationships between the government and community,is vital for public administrations. In this study, concerning the processes of expropriation,1problems which are faced by public administrations and members of community areexamined and the ways and methods towards solutions of these problems are analysed.2