Hisse senetleri İMKB'de işlem gören imalat işletmeleri açısından nakit yönetimini etkileyen faktörler
Determinants of corporate cash holdings manufacturing firms whose stocks are quoted on the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 187050
  2. Yazar: YAHYA SAYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sayman, Yahya, Hisse Senetleri MKB'de şlem Gören malat şletmeleri AçısındanNakit Yönetimini Etkileyen Faktörler, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr.Güven SAYILGAN, 144 s.ÖZETBu çalışmada, ülkemizdeki işletmelerin varlıkları arasındabulundurdukları nakdin hangi faktörler tarafından ve ne yönde belirlendiğikonusu üzerinde durulmuştur. Bunun için, hisse senetleri MKB'de işlem görenimalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin 1992-2004 yılları arasındakilikidite tepkileri panel veriler kullanılarak araştırılmıştır.Çalışmada öncelikle, likiditeyi en iyi açıklayan likidite ölçütleribelirlenmeye çalışılmıştır. Birinci regresyon modeli ile; cari oran, nakit vebenzerlerinin toplam aktife oranı ve net işletme sermayesi imalat işletmelerininlikiditelerini en iyi ölçen likidite ölçütleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Yukarıda belirtilen likidite ölçütlerinin bağımlı değişken olarakkullanıldığı ve ülkemizdeki işletmelerin varlıkları arasında bulundurduklarınakdin hangi faktörler tarafından belirlendiğinin araştırıldığı modelin çözümüile; işletmenin büyüklüğü, işletmenin finansal açıdan sınırlılık düzeyi, aktifleringetiri oranı, karlılık ve borcun vade yapısı ile işletmelerin varlıkları arasındabulundurdukları nakit arasında pozitif; nakit akışları, asimetrik bilgi düzeyi,işletmenin iflas ile karşılaşma ihtimali, cari yatırım harcamaları, kaldıraç etkisive işletmenin sermaye yapısı ile işletmelerin varlıkları arasındabulundurdukları nakit arasında negatif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sayman, Yahya, The Determinants of Corporate Cash HoldingsManufacturing Firms Whose Stocks Are Quoted on The Istanbul Stock Exchange,Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Güven SAYILGAN, 144 p.ABSTRACTIn this study, the determinants of corporate cash holdings in Turkey areexamined on the light of literature. Furthermore, the liquidity reactions ofmanufacturing firms whose stocks are quoted on the Istanbul Stock Exchangeover the period 1992 and 2004 are investigated with pooled data.Firstly, the three best liquidity measures for explaining the liquidity areexamined. With regard to the first regression model, findings have revealed thatcurrent ratio, net working capital and cash-to-asset ratio are the best measuresof the liquidity for the manufacturing firms stated above.Consequence of the second regression model using the above-mentionedliquidity measures as the dependent variable and investigating the determinantsof corporate cash holdings in Turkey, it has found that the corporate cashholdings are positively and significantly related to firm size, financial constraint,return on assets, profitability and debt maturity. Additionally, it has also foundthat the corporate cash holdings are negatively and significantly related to cashflow, asymmetric information, financial distress, capital expenditure, leverageand capital structure.