Yatırımcı duyarlılığı: İMKB'de işlem gören menkul kıymet yatırım ortaklıkları üzerine bir uygulama
Investor sentiment: An application on the security trust companies traded at the İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 187072
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ARGUN KARACABEY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Beker, Can, Yatırımcı Duyarlılığı: MKB'de şlem Gören Menkul Kıymet YatırımOrtaklıkları Üzerine Bir Uygulama, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.Ali ArgunKaracabey, 91 s.Klasik finans yaklaşımı piyasalardaki yatırımcıların tamamen rasyonelolduklarını varsayar. Fakat yapılan çalışmalar bu varsayımın çoğu durumda geçersizolduğunu göstermiş ve ?yatırımcı duyarlılığı? kavramı ortaya çıkmıştır. Kısacayatırımcıların rasyonellikten uzak davranışlarını ifade eden kavramın doğrudangözlemlenmesi oldukça zordur. Kapalı uçlu yatırım fonları yatırımcı duyarlılığınıngözlemlenmesi için uygundur, çünkü hisse başına düşen net aktif değeri düzenli olarakaçıklanmakta ve bu bilgilere bütün yatırımcılar ulaşabilmektedir. Türkiye'dekiMKYO'lar, kapalı uçlu yatırım fonlarına bir örnektir.Bu çalışmada da MKB'de yatırımcı duyarlılığının varlığı, MKYO hissesenetlerinin, hisse senedi başına net aktif değeri ve piyasa değerinin karşılaştırılmasıyoluyla ortaya çıkan iskontolar ile sorgulanmıştır. Yatırımcı duyarlılığının varolduğunun söylenebilmesi için üç koşul vardır. Bunlar; MKYO hisse senetlerindenormal kabul edilen %10 - %20 civarı iskontodan farklı bir iskonto veya prim yüzdesiningörülmesi, bu iskonto/primlerin hareketlilik göstermesi ve farklı hisse senetlerine aitiskonto/primlerin hareketleri arasında anlamlı bir ilişki olmasıdır.Yapılan uygulamalarda elde edilen sonuçlar üç koşulun da MKB'deki bu hissesenetleri için geçerli olduğunu göstermektedir. Buna göre; MKYO'ların hissesenetlerinin bireysel yatırımcıların elinde bulunduğu varsayımı altında, yatırımcıduyarlılığı piyasada fazladan bir risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beker, Can, Investor Sentiment: An Application On The Security Trust Companies TradedAt The stanbul Stock Exchange, Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Ali ArgunKaracabey, 91 p.Classical finance approach assumes that all the investors in the market are fullyrational. Unfortunately, several studies questioning this assumption has proved it to beinvalid and the concept called ?investor sentiment? has existed. Concept mainly referingto the irrational behaviour of investors is hard to be observed directly. Closed end fundsare suitable to make observations about investor sentiment because net asset values pershare of stocks are announced regularly and every investor can reach these information.The example of closed end funds in Turkey is security trust companies.In this study, the existence of investor sentiment in stanbul Stock Exchange isquestioned by examining security trust companies? stocks? discounts which is acquiredby comparing net asset values per share and market prices. There are three conditions tomake a guess that investor sentiment affects stocks. These are; stocks trading at adiscount other than %10 - %20 which is accepted as normal or at a premium, thesediscounts/premiums changing in time and different stocks? discounts /premiums movingin the same direction.The results achieved from the applications show that these three conditions aregranted on stanbul Stock Exchange. Therefore; under the assumption that securitytrust companies? stocks are held by individual investors, the existence of investorsentiment generates an extra risk for investors.