Ticaret lisesi öğrencilerinin staj eğitimlerinin mesleki eğitimlerine ve staj yerlerine etkisi bir uygulama (İstanbul ili, Bağcılar ilçesi)
Effects of trading education of commercial high school students on their vocational education and training places, an aplication (İstanbul, borough of Bağcılar)
  1. Tez No: 187082
  2. Yazar: NURDOĞAN UYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL MUTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Economics, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZETBir ülkenin kalkınmışlık düzeyini belirlemede kullanılan en önemli ölçütlerden biri, oülkenin sahip olduğu insan kaynaklarının niteliğidir. Yaşadığımız yüzyılda teknoloji ve bunabağlı olarak da endüstri, toplum kültürünün ayrılmaz bir parçası haline geldiği için teknolojiüretebilecek ve kullanabilecek gerekli insan gücünün istenen nitelikte ve nicelikteyetiştirilebilmesi, büyük ölçüde eğitim sisteminin görevidir. Eğitim sistemi, bu göreviniyerine getirirken öğrencileri üretken birer yurttaş olarak görür ve onları meslekler dünyasınahazırlar. Özellikle ortaöğretim düzeyinde bu işlevsel çaba yoğunlaşır. Ulusal kalkınmaçabalarında büyük umutlar bağlanan ortaöğretim kurumları bünyesindeki mesleki ve teknikeğitim kurumları üzerlerine düşen bu önemli görevi yerine getirmede güçlükler yaşadıklarıiçin bu sorunlara her ülke kendi koşul ve olanaklarına göre çözümler aramaktadır.Bu araştırmada 1986-1987 yılında yasallaşan 3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki EğitimKanunu gereğince Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinin okuldaki eğitimlerinin yanı sıraişletmelerin muhasebe bürolarında gerçekleştirdikleri beceri eğitimi uygulamasınıdeğerlendirmek ve uygulamada karşılaşılan sorunlara ilişkin çözümler üretmektir.Birinci bölümde yapılan literatür çalışması sonucunda konu ile ilgili ön bilgi verilmiştir.kinci bölümde ise 51 koordinatör öğretmen, 552 usta öğretici ve 850 öğrenciye uygulanantoplam 1453 anket uygulaması sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır.Anket ile toplanan veriler Frekans, Yüzde, Ağırlıklı Ortalama, Standart Sapma, BağımsızÖrnek t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney U Testi, Kuruskall WallisTesti, Kolmogrov-Simirnov Testlerigibi istatistiksel analizlerden geçirilerek yorumlanmıştır.Üçüncü bölümde araştırma ile ilgili elde edilen bulguların yorumları çerçevesinde eldeedilen sonuçlar belirlenmiş ve kısaca sonuçlar şu şekilde ortaya konmuştur.1- Öğrencilere, okul ve bölüm seçme düzeyinde daha programlı çalışmalaryapılmalıdır.2- Okuldaki eğitimin öğrencileri beceri eğitimine yeteri kadar hazırlayamadığıgörülmüştür.3- Okul-iş yeri ilişkileri yeterli düzeyde değildir.4- Okulda öğretilen bilgiler ile iş yerlerinde öğretilen bilgiler ve beceriler arsındakiuyumun geliştirilmesi gerekmektedir.5- Beceri eğitiminde hedeflenen beceri eğitimi uygulama programındaki becerilerin,yeterince öğretilememesine rağmen, beceri eğitimiyle birlikte öğrenciler okulda öğrendikleriteorik bilgileri işyerlerinde uygulama imkanı bulmuşlardır. Ve bunun yanı sıra okuldaki teorikbilgilerden farklı olarak çeşitli işler de öğrenmişlerdir. Bu bakımdan beceri eğitimi, gereköğrencileri gerçek iş hayatına hazırlaması gerekse de sosyal ilişkileri geliştirmesi bakımındanyararlı bir uygulamadır.6- şletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin okul tarafından yönlendirilerekişletmelere gönderilmesi ve işletmelerde beceri eğitimi yapan öğrencilerin, işyeri çalışmalarınındaha sık aralıklarla denetlenmesi gerekmektedir.7- Beceri eğitimi uygulamasının geliştirilebilmesi için, eğitim programların gününyenilikleri ve gelişmelerinin uyumu açısından gözden geçirerek yenilenmesi için; Milli EğitimBakanlığı tarafından iş dünyasındaki temsilcilerin ve bu çalışmaları bizzat yürütüp kontrol edeneğitim kurumlarının yöneticilerinin görüşleri alınarak uygulamanın geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOne of the most important criteria to determine the developmental level of a country isto get that country?s quality of human sources. Because of the fact that the technology and theindustry play an important role in today?s world, especially in this century, the education systemhas a vital duty on educating the demanded human power to use and control that technology andindustry. As performing its duty, the education system considers its students as creative andproductive students and following that it prepares them to the business world. This functionalhard and crucial work majors on especially during the High School period. Each country reallypays very much attention to the Vocational and Technical High Schools because of their nationaldevelopment plans. However, those schools have problems and difficulties to perform their tasks.To overcome those difficulties and problems, each country has its own solutions according to itsown situation and circumstances.According to the legislation 3308 (Apprentice&Vocational Training Legislation) that wasenacted in the years 1986-1987, the aim of this research is to eveluate the practical and theoreticalstudies of the Vocational High School students both at schools and at work places and also to findsolutions for the problems of the Vocational High School students.At the first section of the research, a brief information has been given. At the secondsection, the result of the questionnaire totally 1453 that was applied to the 51 Coordinators, 552Trainers, and 850 Students has been evaluated.The data collected from the questionnaire have been evaluated by scrutinizing thestatistical investigations such as Frequency, Percentage, Weighed Average, Standart Deviation,Kay-Square, Independent Samples t Test, One-Way ANOVA, Mann Whitney U Test, KuruskallWallis Test, Kolmogrow- Simirnow Tests..At the third section, the results of the research have been reviewed and commentedon. Thus, we have concluded the results as in the following.1- More programmed studies, plans must be applied to the students for the school andstudy field selections.2- It has been found that the theoretical education applied at schools does not preparestudents for the practical education carried out at the outside of the school.3- The relation between school and work place isn?t at enough level.4- There is a need to improve the harmony between the knowledge and the skill atschool and work place.5- Although the skills aimed to be achieved in skill education application programmecouldn?t be taught at enough level,the students with skill education found opportunity to applytheir theoretical knowledge at workplace. Furthermore they learn various works distinctly fromtheoretical knowledge acquired at school.Therein skill education is , because preparing studentsto real work life also with regard to improve their social relation , a useful education.6- The students experiencing skill education should be oriented and must be sent tobusiness enterprise , also there is a need to check their works at their work places.7- For developing skill education application, the education schedules should beinnovated and an harmony should be built accoarding to today?s developments. And for providingthat it is suggested that the application should be enhanced by Ministry of National Educationgetting the opinions of the representatives in business world and the managers controlling andmanaging the institutes of education.