Yükseköğretim kurumlarından meslek yüksekokullarında verilen bilgisayarlı muhasebe dersi ile dershanelerde verilen bilgisayarlı muhasebe dersinin karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
Comparative research on the computer aided accounting courses given at higher education institutions and at private establihments
- Tez No: 207165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSNİYE ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma, Yükseköğretim Kurumlarında haftada dört ders saati bilgisayarlı muhasebe dersi alan öğrencilerin paket program kullanabilme yeterlilikleri ve aynı öğrencilerin dershanelere giderek belirli bir ücret karşılığında bu programa kayıt olmalarının nedenlerinin ortaya konması, dershane ve yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bu dersle ilgili bakış açılarında farklılık bulunup bulunmadığının tespit edilmesi, dersin öğretim metodlarının iki grup arasında farklılık gösterip göstermediği, dersin öğretiminde karşılaşılan sorunlar olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, dershane ve meslek yüksekokulu öğrencilerinden 179 kişiye anket uygulanmış, anketlerden elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak, 0,05 ve 0,01 anlamlılık düzeyinde Anova, Manova, Korelasyon analizi, Ki-kare analizi, Sağ kuyruk z-testi analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda, bilgisayarlı muhasebe dersinin öğretim yöntemine öğrencilerin bakış açıları, iki öğrenci grubunun bilgisayarlı muhasebe dersine verdikleri önem düzeylerinin karşılaştırılması, dershane öğrencileri ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin paket program kullanma becerilerinin ve sayılarının karşılaştırılmasına ve bilgisayarlı muhasebe dersinde karşılaşılan sorunlara ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, iki öğrenci grubu arasında farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılıklar, meslek yüksekokulu öğrencilerinin bilgisayarlı muhasebe dersinde öğrendikleri paket program sayısının az olması, paket program kullanma iii becerilerinin ise dershane öğrencileri içinde ticaret lisesi mezunu olan öğrencilere oranla daha az olması olarak tesbit edilmiştir. Dershane öğrencilerinin ise, kurs bitiminde staj konulması yönünde görüşlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dersin öğretimi sırasında karşılaşılan sorunların neler olduğu ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The students at, Higher Education Institutions, take four credits per week. This course is also studied at courses given bye private establishments. One of the reason for this research is to be done to compare the learning methots at Higher Education Institutions and at courses given by private establisments. The other one is whether there are problems in learning the course. To this end a survey has been conducted among 179 private establishment and higher education students, and the survey results have been analyzed by using SPSS statistics program at the significance levels of 0,05 and 0,01, Anova, Manova, Corelation analysis and One-tailed z analysis. The results of these analyses provided findings on the viewpoints of students regarding the teaching methods of computer aided accounting courses at private establishments and higher education institutions, the two groups? comparisons of levels of finding computer aided accounting courses easy, enjoyable, useful and important, comparisons of figures and the package program using skills of private establishment and higher education students, and problems faced during computer aided accounting courses. The results of the research proved differences between the two groups, namely the insufficient number of package programs that vocational school students learn during computer aided accounting courses, and the relatively higher package program using skills of vocational school students among other private establishment students. Private establishment students suggest that there should be a phase of v practice training after the end of the course. Assessments on problems faced during computer aided accounting courses and solution proposals have also been made.