Avrupa Birliği ve Türkiye'de devlet yardımları ve ekonomik etkileri
State aids and its economic effects in Turkey and European Union
  1. Tez No: 187083
  2. Yazar: SERKAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT BAŞKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZSübvansiyon konusu 1947 yılında imzalanan GATT anlaşmasında yer almış, 1994yılında WTO Anlaşması'nda Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Önlemler Anlaşması olarak dahageniş bir kapsama kavuşmuştur. Avrupa Kömür ve Çelik Birliği ve Avrupa EkonomikTopluluğu Anlaşmaları ise devlet yardımları kavramını ortaya çıkarmıştır. kinci DünyaSavaşı'nı izleyen yıllarda devlet yardımları genel olarak tüm ülkelerde 1970 sonlarına dekyükselmiş, 1980'li yıllarda sıkı bütçe politikalarıyla istikrar kazanmış, 1990'larda ise azalanbir eğilim göstermiştir. Devlet yardımlarının dağılımında 1980'li yıllarda gerileyen sanayilereyardım ve bölgesel yardımlar ön plana çıkarken, günümüzde ise bölgesel gelişme yardımlarıile birlikte teknoloji veya araştırma geliştirme, eğitim, istihdam, çevre koruma gibi yatayamaçlı yardımlar öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSubsidy issue has taken place in GATT agreement (General Agreement on Tariffs andTrade) signed in 1947, and extended scope in WTO and SCMA agreements in 1994.Agreements of European Coal and Steel Community and European Union have formed thestate aid concept. In the following years of World War II, using of state aids had increased inalmost every country till the ends of 70?s, and had gained constancy with the tight budgetpolicies in 80?s, but has shown a tendency to decrease in 90?s. The State Aids have beenprimarily given to industries on downfall and regional supports in 80?s. The focus of today?sstate aids are mostly on social aims such as regional improvement supports, technology orResearch and Development, education, employment, environmental issues.