Türkiye'de iş sağlığı ve iş güvenliği, Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırılması ve bir hizmet modeli önerisi
Worker health and industrial safety in Turkey, comparison of these with EU and forming a service model.
  1. Tez No: 187144
  2. Yazar: ESRA AKAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BEŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurum : ZKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, ktisat Anabilim DalıTez Başlığı : Türkiye'de ş Sağlığı ve ş Güvenliği, Avrupa Birliği leKarşılaştırılması ve Bir Hizmet Modeli Önerisi.Tez Yazarı : Esra AkayTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet BeşkayaTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 172ÖZETSanayi devriminden bugüne kadar ş Sağlığı ve ş Güvenliği konusundaDünya'da ve Türkiye'de pek çok çalışma yapılmış ve mevzuatlar hazırlanmıştır. Buçalışmalar çoğu zaman yetersiz kalmış, etkili olamamış ve sonucunda pek çok iş kazasıve meslek hastalığı meydana gelmiştir.Bu çalışmada ş sağlığı ve iş güvenliğinin genel yapısı anlatılmış ve hazırlananmevzuatlar karşısında tarafların tutum ve davranışları incelenmiştir.Türkiye'de uzun yıllar sonra çıkarılan 4857 sayılı ş kanununun daha önceki işkanunu ile ve Avrupa Birliği'nin sosyal politikası içerisinde yer alan ş sağlığı ve şGüvenliği direktiflerinin karşılaştırılarak yorumlanması yapılmıştır. Son olarak şsağlığı ve ş güvenliği için bir hizmet modeli oluşturulmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimelerş Sağlığı ve ş Güvenliği, ş Kazaları ve Meslek Hastalıkları, 4857 Sayılı ş Kanunu,Avrupa Birliği.
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of EconomicsTitle : Worker Health and Industrial Safety in Turkey, Comparison of thesewith EU and forming a service Model.Author : Esra AkayAdviser : Asst.Prof.Dr.Ahmet BeşkayaType of Thesis : Msc.Thesis, 2006Page Number : 172ABSTRACTSince industrial revolution, a lot of studies and legislations have been doneabout the worker health and industrial safety in the world and Turkey. However,these studies were non-sufficient, non-effective, resulting in lots of industrialaccidents and work diseases.In this study, firstly general structure of worker health and industrial safetywere explained. Later, the manner and behavior of sides against to legislation wereexamined.The industrial law 4857, which promulgated after along time in Turkey, wascompared with previous work law and European Communities directives forindustrial safety and worker health. Finally, an employment model for worker healthand industrial safety was formed.KeywordsIndustrial Health and Industrial Safety, Industrial Accident and Industrial Health,The Industrial Law 4857, European Union.