Aziz Nesin'in hikâyelerinde yapı ve tema
Theme and structure of Aziz Nesin's stories
- Tez No: 187165
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
iiÖZETAZİZ NESİN'İN HİKÂYELERİNDE YAPI VE TEMAFatma BALABANTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Yard. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜLBu çalışmada, edebiyatın şiir, roman, mektup, anı, günce gibi pek çok türündeeserler veren Aziz Nesin'in asıl sanatçı kişiliğini yansıtan ürünlerinin hikâyeleri olduğugösterilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla yazarın hikâyeleri nicelik ve nitelik yönündenyapısal bir sınıflandırmaya tabi tutularak, yapı unsurunun tamamlayıcısı konumundakitemalar da ağırlıkları oranında incelenmiştir.Güncel konuları, toplumsal aksaklıkları öyküleri vasıtasıyla mizahû bir üsluplaele alan Nesin'in Cumhuriyet devri Türk hikâyeciliğindeki yeri çok mühimdir. Kitapokumayı kolay ve eğlenceli bir uğraş hâline getirerek, toplumun her kesimindekiinsanına ulaşmayı hedefleyen yazarı bu yönüyle amacına ulaşmış ve başarılı kabuledebiliriz.Aziz Nesin, hikâyelerini genellikle sosyal hayattaki çarpıklıklardan, olumsuz tipve davranışlardan hareket ederek kurgular. Onun eserlerinde, dönemin günlük yaşantısı,her tabakadan insanın hayatıyla gözler önüne serilir. Olaylara mizah penceresindenbakmak; insanların yanlışlarını, eksikliklerini hicvetmek yazarın güldürürkendüşündürme tavrının bir göstergesidir.İncelenen öykülerinden hareketle Aziz Nesin'in samimi, rahat anlatımı, akıcıüslubu ve okuyucuyu uyaran tutumuyla Türk mizah edebiyatında ve hikâyeciliğindeönemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE THEME AND STRUCTURE OF AZİZ NESİN?S STORİESFatma BALABANDepartment of Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SiencesJune 2006Advisor: Asist. Prof. Dr. Abdullah ŞENGÜLIn this study, it is attempted to show that the works which reflects the realartistic personality of Aziz Nesin are the stories among his poetry, novel, letter,memory, diary works in many kinds of literature. Therefore, a structural classificationof the author?s stories are made and themes complementary to the structure areanalyzed.Nesin considered actual topics and social disorganizations with a humorous styleand has an important place in Cumhuriyet period of Turkish history. We can accept himsuccessful and attained his goal by bringing reading as an easy and enjoyable pursuitand aiming to reach every cross-section of community.Aziz Nesin generally mount his stories by moving from deformity in social life,negative character and behaviours. Day life of the period is given to the reader withpeople of every category. Looking the events from the mirror of humour; satirizing themistakes and deficiency of people are the indicators of the author?s behaviour whichmakes people to think and amuse at the same time.Moving from the analyzed short stories; intimate, free expression, fluent style,and exciting attitude, it is possible to say that Aziz Nesin has an important place inTurkish Humour and Story.