Canan Tan'ın romanları ve hikâyeleri üzerine bir inceleme
A review on Canan Tan's novels and stories
- Tez No: 905508
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın merkezini yazar olarak Canan Tan, onun roman ve hikâyeleri oluşturmaktadır. Ulusal Nasrettin Hoca Gülmece Yarışması, Aziz Nesin Mizah Öyküleri Yarışması, Bu Yayınevi Çocuk Öyküleri Yarışması gibi çeşitli yarışmalarda ödüller alan yazarın 2024 yılı itibariyle on bir romanı, beş tane de çocuk romanı bulunmaktadır. Popüler edebiyata sadece romanları ile değil; hikâyeleri ile de dahil olan yazarın, çoğunluğu mizahî üslûpla kaleme aldığı hikâyeleri de mevcuttur. Yazar, romanlarındaki anlatım ve edebi çizgisiyle bir yandan popüler edebiyata ait özellikleri sergilemekte bir yandan toplumdaki sosyal sorunları da ortaya koymaktadır. Ayrıca, hikâyeleri ile de mizahi üslûbun gelişimine ve çocuk edebiyatına katkı sunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde yazarın hayatı ve edebi kişiliği üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde romanları, üçüncü bölümde çocuk romanları, dördüncü bölümde hikâyeleri, beşinci bölümde de çocuk hikâyeleri ele alınmıştır. Metinler, Prof. Dr. Nurullah Çetin'in Roman Çözümleme Yöntemi adlı eserindeki tahlil metoduna göre incelenmiştir. İnceleme metodu ile ilgili bilgi de çalışmanın Giriş kısmında verilmiştir. Canan Tan, romanlarında konu olarak daha çok, aşk ve ilişkileri anlatmaya yönelik bir tutum sergilemiştir. Mizahî hikâyelerinde de aynı konuların mizahî üslupla ele alındığını belirtmek gerekir. Canan Tan'ın roman ve hikâyeleriyle ilgili yapılan bu inceleme, modern Türk edebiyatında hem popüler romanın hem de çocuk ve gençlik edebiyatının 2000'li yıllarda kaydettiği ivmeyi göstermesi bakımından kayda değerdir.
Özet (Çeviri)
The center of this study is Canan Tan, her novels and stories. The author, who received awards in various competitions such as the National Nasrettin Hodja Laughing Competition, Aziz Nesin Humor Stories Competition, and Bu Publishing House Children's Stories Competition, has eleven novels and five children's novels as of 2024. He added to popular literature not only with his novels; The author, who is also included with his stories, also has stories, most of which are written in a humorous style. With his narrative and literary style in his novels, the author not only exhibits the characteristics of popular literature, but also reveals the social problems in society. Additionally, he contributes to the development of humorous style and children's literature with his stories. In the first part of the study, the author's life and literary personality are discussed, in the second part, his novels, in the third part, children's novels, in the fourth part, his stories, and in the fifth part, children's stories are discussed. Texts, Prof. Dr. It was analyzed according to the analysis method in Nurullah Çetin's work titled Novel Analysis Method. Information about the examination method is also given in the Introduction part of the study. Canan Tan's novels mostly focused on talking about love and relationships. It should be noted that the same topics are discussed in a humorous style in his humorous stories. This review of Canan Tan's novels and stories is noteworthy as it shows the momentum of both popular novels and children's and youth literature in modern Turkish literature in the 2000s.