Bilgisayarla öğretimde değişik yaklaşımların öğrenme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 18720
  2. Yazar: NEŞE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
BÖLÜM V ÖZET Bu araştırmada, bilgisayarla öğretimde değişik yaklaşımların öğrenme üzerindeki etkileri üzerinde çalışılmıştır. Çağımıza adını veren bilgisayarların, öğretimde en verimli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmak amacıyla yapılan bu çalışma, norma! okul koşullarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara Yükseliş Koleji, lise kısmında 1988- 1989 öğretim yılı II. Yarıyılında Lise Il-Fen sınıfları öğrencileriyle matematik dersi trigonometri ünitesinde uygulanmıştır. Araştırmada dört denel işlemin öğrenme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu denel.işlemler; (1) bilgisayarla öğretim, (2) bilgisayar destekli öğretim, (3) geleneksel öğretim ile bilgisayarların öğrenciler üzerindeki yenilik etkisini de dikkate alabilmek için (4) geleneksel öğretim ve başka ünitede bilgisayarla öğretim olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada veriler üç grup halinde toplanmıştır: 1. Giriş niteliklerini belirleyen bilgiler: üzerinde çalışılan tüm grupların l. dönem matematik dersi kanaat notları alınmıştır. Öğrencilerin üzerinde çalışılan trigonometri ünitesine ilişkin ön bilgilerinin olup olmadığını gösteren anket ve derse karşı duyuşsal özelliklerini belirlemek üzere“Akademik Benlik Kavramı ölçeği”uygulanmıştır. -93---94- t 2.Öğretim hizmetini belirleyen bilgiler: Denel işlem gruplarına, Bloom'a göre öğretim hizmetinin niteliğini oluşturan dört öğe ile ilgili soruları kapsayan bir anket, öğrencilerin dersdışı çalışma sürelerini ve yararlandıkları kaynak çeşitliliğini belirlemek üzere de ikinci bir anket uygulanmıştır.. 3.Sonucu belirleyen bilgiler: Öğrenme düzeyi ile ilgili veriler için bîr başarı testinden yararlanılmıştır. Girişte uygulanan“Akademik Benlik Kavramı Ölçeği”deney sonunda tekrarlanmıştır. Verilerin analizinde üç grup halinde toplanan veriler için ayrı ayrı olmak üzere tüm değişkenlerle ilgili aritmetik ortalama ve standart sapmalar bulunmuş, grup karşılaştırmalarında varyans analizinden yararlanılmıştır. Başlangıçta bir ölçüsü elde edilmiş olan değişkenler üzerinde kovaryans analizi niteliğinde bazı analizler de yapılmıştır. Araştırmada, denel' işleme giren grupların giriş niteliklerini belirleyen bilgilere göre; konuyla ilgili ön bilgilerinin olup olmadığı test edildiğinde beklendiği gibi gruplar arasında fark olmadığı görülmüştür i I. dönem matematik kanaat notları açısından denel işlem etkilerine bağlanacak bir fark kanıtı bulunmadığı belirlenmiştir. Ancak kız öğrenciler lehinde anlamlı bir cinsiyet farkı bulunduğu görülmüştür. Gruplar arasında,“Akademik Benlik Kavramı Ölçeği”sonuçları kullanılarak yapı¬ lan karşılaştırmada matematiğe karşı tutumlarında anlamlı bîr fark olmadığı gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre? denel işleme giren grupların giriş niteliklerini belirleyen bilgiler açısından denel îşlem etkilerine bağlanabilecek bîr fark kanıtı bulunmamaktadır. Ancak kız öğrencilerin, matematik dersi I. dönem kanaat notlarının t--y 3- anlamlı düzeyde yüksek olduğu bir cinsiyet farkından sözedilebilir. Öğretim hizmetini belirleyen bulgulara göre; dersdışı çalışma süresi olarak gruplar arasında denel işleme bağlanabilecek bir fark kanıtı bulunmamaktadır. Ancak cinsiyet farkı açısından bakıldığında erkek öğrenciler lehinde anlamlı bir fark bulunmaktadır, öğrencilerin yararlandıkları kaynak çeşitliliği açısından gruplar arasında denel işlem ve cinsiyet farkı bulunmamaktadır, öğrencilerin algıladıkları şekli ile öğretim hizmetinin niteliğine ilişkin görüşleri açısından denel işlemlere bağlanabilecek bîr fark bulunduğu görülmektedir. Bu fark“geleneksel öğretim”ile“geleneksel öğretim ve başka ünitede bilgisayarla öğretim”yöntemi uygulanan gruplarda öğretim hizmeti niteliğinin beklenenin aksine“bilgisayarla öğretim ile ”bilgisayar destekli öğretim“ yöntemlerinin uygulandığı gruplardan anlamlı düzeyde yüksek olarak algılandığı şeklindedir. Öğretim hizmetinin niteliği açısından cinsiyete bağlı fark olduğunu gösteren bir kanıt bulunmamaktadır. Bu sonuçlara göre, erkek öğrencilerin çevrelerinin baskısı île ders çalışmak için daha fazla süre ayırdıkları söylenebilir. Geleneksel öğretim yöntemleri uygulanan gruplarda öğretim hizmeti niteliğinin yüksek bulunmasının nedenleri olarak, öğretmen ve öğrencilerin geleneksel yönteme alışkın olmaları, öğretmenlerin henüz bilgisayarları eğitimde yeterince etkili kullanamadıkları, öğrenci ve öğretmenlerin değişik bir yöntem, farklı bîr ortam olan bilgisayarlara uyum sorunları île olumsuz bir tutum taşımaları düşünülebilir. Öğrenme düzeyini belirleyen bulgulara göre; örneklem gruplarındaki öğrencilerin bilgi düzeyindeki öğrenmeler açısın---96- dan, denel işlem grupları arasında anlamlı bir fark oluşturacak kanıt sağlanamamıştır. Ancak cinsiyete bağlı olarak kız öğrenciler lehinde bir fark bulunmaktadır. Bu farkın kız öğrencilerin matematik dersi I. dönem kanaat not ortalamalarının yüksek olması ile ilgili olduğu söylenebilir. Bilgi üstü düzeylerdeki öğrenmeler açısından ise denel işlemlere bağlanabilecek bir fark bulunduğu görülmektedir. Bu fark ”bilgisayarla öğretim“ ile ”geleneksel öğretim ve başka ünitede bilgisayarla öğretim“ yöntemlerinin uygulandığı grupların ”bilgisayar destekli öğretim“ ve ”geleneksel öğretim“ yöntemlerinin uygulandığı grupların ortalamalarından yüksek olduğu şeklindedir. Geleneksel öğretim yönteminin bilgi üstü düzeylerde etkili olmadığı görülmektedir. Bilgi üstü düzeylerde de öğretmen ve bilgisayarın birbirlerini etkili olarak tamamlayamamaları nedeni ile ”bilgisayar destekli öğretim“ yönteminin etkisiz kaldığı düşünülebilir. Bilgi üstü düzeylerdeki öğrenmelerde cinsiyet farkı bulunmamıştır. Toplam öğrenmeler açısından denel işlem grupları arasında anlamlı bir fark oluşturacak bir kanıt sağlanamamıştır. Ancak kız öğrenciler lehinde anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Matematiğe karşı tutumları açısından denel işlem grupları arasında ve cinsler arasında anlamlı bir fark oluşturacak kanıt sağlanamamıştır. Öğrenme ürünlerindeki değişim ile ilgili bulgulara göre; örneklem gruplarındaki öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarında görülen değişme açısından denel işlemlere bağlana bilecek bir fark bulunduğunu göstermektedir. Bu fark ”bilgisayarla öğretim“, ”geleneksel öğretim“, ”geleneksel öğretim ve başka ünitede bilgisayarla öğretim“ yöntemi uygulanan grupların ortalamalarının ”bilgisayar destekli öğretim“ yöntemi uygulanan grupların ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu-97- şeklindedir. Bu sonuç önceki karşılaştırmalarla da tutarlıdır. Matematiğe karşı tutumlarda görülen değişme açısından cinsiyete bağlı fark olduğunu gösteren bir kanıt bulunmamaktadır. öğrenme düzeyi artık değerleri ile ilgili analiz sonuçlarına göre örneklem gruplarındaki öğrencilerin matematik notu ile açıklanamayan Öğrenme düzeyi farkları açısından denel işlem grupları arasında ve cinsler arasında anlamlı bîr fark oluşturacak bîr kanıt sağlanamamıştır. Sonuç olarak, bilgisayarların öğretim hizmetinin niteliğini artırdığına ilişkin kanıta rastlanmamıştır. Ancak bilgi üstü öğrenmelerde ”bilgisayarla öğretim" yöntemî uygulanan gruplarda öğrenme düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitimde beklentinin çok yüksek tutulduğu bilgisayarların yetkin bireyler ve koşullarda uygulanmadığında pek de yarar getirmeyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bilgisayarın öğretim hizmetinin niteliğini ve verim; artırıcı olabilmesinin koşulu, eğitim sisteminde bilgisayarlar İçin însangücü, donanım, yazılım anlamında îyi bîr altyapının kurulması ve bunların eşgüdümle çalışması olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As this age is also called“The age of Computers”, we have tried to search how computers can be used effectively in education and the different kinds of approaches in learning computer education. In this research, where the experimental method is used, experimental work in highschool second level mathematics, unit trigonometry, has been divided into four groups: (1) Edu cation with computers, (2) computer supported education, ^tra ditional education, (4) traditional education and in an other unit, education with computers has been applied. The dotained data have been framed as follows: the arit hmetic awerages, the standard divergences have been found and, in comparing groups, we have made use of the analysis of variances and covariances. According to the findings dotained in this research, there were no evidences that could show us the increase of the quality of education with the use of computers. However in the group of post educational knowledge, where computer education method has been applied, there was an obvious difference in the level of learning. We should not expect that computers will be useful if they aren't used by educated individuals and in suffient con ditions. The computers can in crease the quality of education and realize a productive education only if we can build up a good substructure in the fields sach as manpower, gear and sofware and that these work in coordination. -121- *******? *£p