Hece dergisi üzerine bir inceleme (1997-2002)
An investigation on The Hece magazine (1997-2002)
  1. Tez No: 593511
  2. Yazar: EYÜP TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Edebiyatımızda dergi, fikir ve metinlerin doğuşuna aracılık eden merkezlerdir. Bu çalışma, 1990'lı yıllarda Türk edebiyatının en önemli dergilerinden biri olan Hece dergisini merkeze almaktadır. Çalışma aynı zamanda İbrahim Çelik yönetimindeki derginin Ocak 1997'den Ocak 2002'ye kadar olan 61 sayılık külliyatının biçim ve içerik açısından incelenmesini kapsamaktadır. Hâlen yayın hayatına devam eden Hece, Türk edebiyatına kazandırdığı nitelikli yazarlar ve yazılarıyla edebiyat ortamında var olmaya devam etmiştir. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Hece'nin çıkışı sırasında dünyada ve Türkiye'de yaşanan olaylar anlatılarak dönemin edebiyat ortamı incelenecektir. İkinci bölümde derginin biçimsel yönden iç ve dış özellikleri anlatılacaktır. Üçüncü bölümde dergide yayımlanan şiir, öykü, deneme, eleştiri / inceleme, mektup ve söyleşi gibi türlerin künye dökümü verilecektir. Dördüncü bölümde ise dergi içerisinde yayımlanan metinlerin yazarlar ve türler bakımından tasnifi yapılacaktır. Sonuç olarak Türk edebiyatına yeni şair, hikâyeci ve eleştirmenler kazandıran Hece dergisi kendisine has bir edebiyat ekolü meydana getirmiştir. Bu ekolün içerisinden gelen yazarların bugün başka dergiler kurarak dergicilik alanına yeni sayfalar kazandırması Hece dergisini bugün daha önemli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our literature, magazines are the centers that mediate the birth of ideas and texts. This study focuses on one of the most important periodicals of Turkish literature, Hece magazine. The study also includes a review of the 61-volume corpus of the journal under the direction of İbrahim Çelik from January 1997 to January 2002 in terms of form and content. Hece, which still continues its publication life, continued to exist in the literary environment with the qualified writers and writings he gained in Turkish literature. Our study consists of four main sections. During the syllable out in the first part of the events in Turkey and the world's literature explaining medium term it will be examined. In the second part, internal and external features of the journal will be explained. In the third part, the imprint of the genres published in the journal such as poetry, story, essay, criticism / review, letter and interview will be given. In the fourth section, the texts published in the journal will be classified in terms of authors and genres. As a result, Hece magazine, which gained new poets, storytellers and critics to Turkish literature, created its own school of literature. The fact that the writers coming from this school set up new magazines in the field of journalism by establishing other magazines has made Hece magazine more important today.