Arşiv belgelerine göre Türk-Fransız-Ermeni ilişkileri (1856-1920)
According to archive documents relation between Turkish-French-Armenian (1856-1920)
  1. Tez No: 187226
  2. Yazar: HALUK AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yıllardır, Ermeni Komitelerinin Osmanlı Hükümetine karşı olan tutumları veulaşmak istedikleri amaç, bugün inkârı imkânsız, kesin kanıt ve belgelerle açıklığakavuşmuştur. Osmanlı Devleti'nin dışta ve içte güç durumlarla karşı karşıya kaldığızamanlardan başlayarak, özellikle 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonrayapılan Ayastefanos (Yeşilköy) Antlaşması'nın 16'ncı ve Berlin Antlaşması'nın61'inci maddeleriyle ortaya atılan Ermeni sorunu; bundan sonra her elverişliortamdan yararlanılarak öne sürülmüş ve bazen hızını yitirerek, bazende OsmanlıHükümetinin iç işlerine karışmak için bir bahane olarak kullanılmıştır. BalkanSavaşı'ndan sonra ise en aşırı dönemine girmiştir.Bu inceleme Ermeni Sorunundan ziyade, Fransız-Türk ve Ermeni ilişkilerikapsamında gelişen olayların belgelerle ifadesi üzerinde yoğunlaşarak hazırlandı.Fransa ve büyük devletlerin desteğiyle kurulan Ermeni Komiteleri, hükümetinkendilerine karşı olan acıma ve hoşgörüsünden yararlanarak, kendilerine gösterilenbu iyi niyeti fırsat bilmiş, yaşam ve mutluluklarını sağlayan hükümeti yıkmak,Türkler ve Ermeniler arasında sürekli bir milli soğukluk yaratmak ve bunuşiddetlendirmenin yollarını aramışlardır. İleri gelen din adamları, öğretmenleri,yazarları bile bu konuyu aşılamaktan hiçbir zaman geri kalmamışlar, bir yandanikiyüzlülük yaparak temiz bir vatandaş yüzü gösterirken öte yandan Türklerin endoğal haklarına saldırmaktan, el altından ve düzenli bir program hazırlayıp,uygulamaktan çekinmemişlerdir. Bu girişimlerinde ise her zaman ?Ermenilereyardım, insanlığa hizmettir.? diyen Fransız Pierre Geillard gibi yazarlar, görünüşteErmeni isteklerinin elde edilmesi gerçekte ise kötü politikalarını bunlar aracılığıylauygulanma öncülük etmişlerdir.Malesef Batı, 1915'te yaptıklarını gizlemek için hala o dönemde başlattığıfakat bugün kendisinin bile inanmadığı bir politikayı devam ettirmekte ısrarlıgörünüyor. Ancak, dünya tarihine baktığımızda, hiçbir tarihi gerçeğingizlenemediğini görürüz. Elbette bu sorun da bir gün aydınlanacak, bu husumeteneden olanlar, tarihin yargısından kurtulamayacaklardır.
Özet (Çeviri)
(1856-1920)For many years, the attitude and the goal to reach that Armenian Committeehas had agains to Ottoman Empire, is revealed by undeniable evidence anddocuments. Starting from time that Otoman Empire has a hard time inside andoutside, especially 16th article of Ayastefanos (Yeşilköy) Pact which was made afterOtoman-Russia war and 6th article of Berlin pact put forward Armenian matter.After that, they bring forward this matter by taking advantage from every singleconvenient ambience. And they sometimes use this to interfere internal affair ofOttoman Empire. After Balkan War, this matter becomes more excessive.This study is prepared by focusing on relation between French-Turkish andArmenian. Armenian Commitee which was founded by France and other stronggoverment?s support try to ruin government by taking benefit from governmenttolerance. And also they try to put hatred between Turkish and Armenian. Even well-known priest, teachers and author sustain this matter. They were twofaced. They actas a good fellow citizen. On the otherhand, they prepare systematic plan to attact theTurkish right. Such a authors like French Pierre Geillard, who says ? Helping toArmenian is serving to humanity? pretend to support Armenian demand. İn reality,they apply this bad policy to meet their demand by using this.As we can see that West insist to continue the policy, which is not evenbelieved today by them, to conceal what they did 1915. But, when we look at theWorld History, none of the truth can be concealed. Of course, one day this matterwill become clear and whoever caused this matter will not rescue from judgment ofhistory.