Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekmede yatırım promosyon ajansları ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Investment promotion agencies in attracting foreign direct investment and their applicability in Turkey
- Tez No: 187248
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET TÜYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kurum : Z. K. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Anabilim DalıTez Başlığı : Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarını Çekmede YatırımPromosyon Ajansları ve Türkiye'de UygulanabilirliğiTez Yazarı : Levent Necmi AktürkTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Şevket TüylüoğluTez Türü : Yüksek Lisans Tezi, 2005Sayfa Adedi : 155ÖZETDYSY'lerin ülkelerin kalkınmalarını genel olarak olumlu etkilediği kabuledilmektedir. Kalkınmak için tasarruf ve yatırım eksikliği duyan ülkeler, bueksikliklerini DYSY ile kapatmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden ülkeler arasındaDYSY'leri çekmek için bir rekabet ortamı oluşmuştur. IPA'lar bu rekabet ortamındadaha fazla DYSY çekmek için ülkelerin kullandıkları önemli araçlardan biridir.Bu çalışmada, DYSY çekmede önemli bir araç olan IPA'lar ile ilgili temelfaaliyet konuları ve başarılı olmaları için gerekli kurumsal özellikler incelenmiştir.IPA'lar ancak iyi bir yatırım ortamı ve yeterli piyasa büyüklüğü olması halinde etkinçalışabilmektedirler. Türkiye'de kamunun IPA'nın kurulması ile ilgili çalışma vedüşünceleri vardır. Ancak bu çalışmalara akademik ve bürokratik ortamda istenilendüzeyde destek oluşmamıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de dünyadaki gelişmelereparalel olarak ayrı özerk bir kurum olarak, yarı-kamusal nitelikte, doğrudanBaşbakanlığa bağlı bir IPA'nın kurulması yararlı olacağı görüşü ileri sürülmüştür.Anahtar KelimelerDoğrudan Yabancı Sermaye Yatırımı, DYSY, Yatırım Promosyon Ajansı, IPA.
Özet (Çeviri)
Institution : Z. K. Ü. Institute of Social Sciences, Depeartment ofEconomicsTitle : Investment Promotion Agencies in Attracting Foreign DirectInvestment and Their Applicability in TurkeyAuthor : Levent Necmi AktürkAdviser : Asst. Prof. Dr. Şevket TüylüoğluThesis Type, Year: MSc Thesis, 2005Number of Pages : 155ABSTRACTIt is generally accepted that FDIs have a positive effect on developmentprocesses of countries. While countries have deficiency of investment and savingstry to cover this gap via FDIs, a strong competitionis faced among them in order toattract the sources.IPAs are one of the most important tools used bycountries forattracting more FDI.In this study, both basic activity ranges and necessary corporate specificationsof IPAs, which important tools for attracting FDI, are examined. IPAs are only ableto work properly in efficient investment environments and adequately expandedmarket conditions. Even though, public has thoughts and studies about theestablishment of IPAs, desired academic and bureaucratic supports could not havebeen provided. Consequently, parallel to the developments in Turkey and the world,it is offered that the establishment of a semipublic IPA, under the management ofprimeministry, would be beneficial.Key WordsForeign Direct Investment, FDI, Investment Promotion Agency, IPA