Bir yönetim sistemi olarak altı sigma: Dünyada ve Türkiye'de uygulama örnekleri
Six sigma as a management system: Utilization models Turkey and world
  1. Tez No: 187249
  2. Yazar: HASAN ÖZGÜR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, şletme Anabilim DalıTez Başlığı : Bir Yönetim Sistemi Olarak Altı Sigma: Dünyada veTürkiye'de Uygulama Örnekleri.Tez Yazarı : Hasan Özgür ÖZENTez Danışmanı : Prof. Dr. Güven MuratTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2005Sayfa Adedi : 92ÖZETAS bir işletme stratejisi ve bir sistematik bir metodolojidir.AS'nınkullanımı ürün/hizmet kalitesinde kuantum kazançları, müşteri memnuniyeti veüretkenlik aracılığıyla kar edilmesine yönelik adım atılmasını sağlamaktadır. ASsüreçlerinin uygulanması 1980'li yıllarda Motorola tarafından başlatılmıştır veamaç hata sayısını bir milyon olasılıkta 3.4'e indirgemek olmuştur. AS projelerininkuruluşlarda etkin bir şekilde uygulanması için, herkesin uygulamayı başarılıkılacak kritik başarı faktörlerini anlaması gerekmektedir.AS programının başarısında fırsatları tanımlama, performansı ölçme,fırsatları analiz etme, iyileştirme ve kontrol etme şeklinde adım adım uygulananbir yol haritası önemli bir rol oynamaktadır. Fırsatları tanımlama aşaması,sorunun ve müşteriler için daha önemli olan kritik kalite özelliklerinintanımlanmasını kapsamaktadır. Performansı ölçme aşamasında, geliştirilecek enuygun kalite özellikleri çıktısı seçilmektedir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra,mevcut süreç performansının ve uygulanabilirliğin değerlendirilmesi için ilk eldeedilen veriler bir araya getirilmektedir. Analiz etme aşamasında, hata veyaaksaklığın temel nedenlerinin analiz edilmesi gereklidir. yileştirme aşamasında,basit ama güçlü istatistiksel araçlar/teknikler kullanarak hata oranı veya hatasayısı azaltılmaya çalışılmaktadır. Kontrol etme aşamasında, iyileştirmeaşamasında kaydedilen gelişmelerin korunması üzerinde yoğunlaşılmaktadır.AS, dünyaya oranla biraz daha geç tanınmaya başlamasına rağmen,Türkiye'nin sayılı işletmeleri tarafından başarılı ve hızlı bir şekilde uygulamayakonulmuştur. Bunun sonucunda işletmelere büyük başarılar sağlamış ve bubaşarılar diğer işletmelerinde dikkatini çekerek Türkiye'de AS'nın hemen hemenher sektörde başarıyla yaygınlaşmasına yol açmıştır.ANAHTAR KEL MELERAltı Sigma, statistiksel Araçlar, Hata Sayısı
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of ManagementTitle : Six Sigma as a Managament System : Utilization ModelsTurkey and WorldAuthor : Hasan Özgür ÖZENAdviser : Prof.Dr. Güven MURATType of Thesis : Msc. Thesis, 2005Page Number : 92ABSTRACTAS is a business strategy and a systematical methodology. The use of ASprovides quantum benefits in product/service quality, customer satisfaction andfurther steps towards benefit through the productivity. The application processes ofAS has benn started in the 1980?s by Motorola and the aim was to reduce thenumber of defects to 3.4 on one million probabilities. In order to apply efficientlythe AS projects in the institutions, every one should understand the critical successfactors that will enable the success of the application.A road map applied in the form of the definition of the opportunities, themeasurement of the performance, the analysis of the oprotunities, theimprovement and the control are playing an important role in the success of theAS programme. The stage of the definition of the opportunities includes thedefinition of the problem and the definition of the critical quality characteristicsthat are more important for the customers. In the stage of the measurement of theperformance, the more appropriate quality characteristics outcome that is going tobe developped is selected. After the accomplishement of these stages, first datascollected are gathered in order to assess the performance and the applicability ofthe existant process. In the analysis stage, the analysis of the basic reasons of theerrors and defects must be done. In the improvement stage, the rate of error or thenumber of errors are trying to be reduced using the simple but strong statisticaltools/techniques. In the control stage, the emphasize is made on the protection ofthe developments made during the improvement stage.Despite the fact that six-sigma lately began to known in Turkey comparedwith the world, best companies of Turkey immediately put it into practicesuccessfully. Prosperous results of the six sigma in this companies, atractedattentions of the other companies and thus continues to spread out almost in everysector.KEY WORDSSix Sigma, Statistical Tools, The rate of error