İlköğretim fen eğitiminde araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının bilimsel süreç becerilerine, akademik başarıya ve tutuma etkisi
The effect of inquiry-based learning approaches in the education of science in primary school on the science process skills, academic achivement and attitude
- Tez No: 187259
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma günümüzde çok önemli olarak kabul edilen araştırmaya dayalıöğrenme yaklaşımı üzerine yapılmıştır. Çalışmada; ilköğretim 7. sınıf öğrencilerininbilimsel süreç becerileri, akademik başarıları ve fen bilgisi dersine yöneliktutumlarını geliştirmede araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının etkililiğiincelenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve akademikbaşarılarındaki gelişimlerini tespit etmek için araştırıcı tarafından hazırlanan?Bilimsel Süreç Becerileri Testi? ve ?Akademik Başarı Testi?, fen bilgisi dersineyönelik tutumlarını ölçmek için Geban ve diğ. (1994) tarafından hazırlanan ?FenBilgisi Dersi Tutum Ölçeği? kullanılmıştır.Yansız olarak seçilmiş deney ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılarakyapılan çalışma, 2004-2005 yılı bahar döneminde Ankara ili, Çankaya ilçesi, Beytepeve Mehmet İçkale İlköğretim okullarının 7. sınıflarında uygulanmıştır. Her iki okuldada deney ve kontrol grupları belirlenmiş, deney grubunda araştırmaya dayalıöğrenme yaklaşımı, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli açıklamalı yöntemler(düz anlatım, soru-cevap, gösteri) kullanılmıştır. Araştırmaya toplam 104 öğrencikatılmıştır. Deney grubu (N=52) ve kontrol grubunda bulunan (N=52) öğrenci sayısıdenk olarak alınmıştır.Araştırmada, öğrencilere uygulanan ölçek ve testlerden elde edilen nicelverilerin analizi ile elde edilen bulgular, öğrencilerle yapılan görüşmelerden eldeedilen nitel bulgularla desteklenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre; araştırmayadayalı öğrenme yaklaşımının kullanıldığı deney grubundaki öğrencilerin bilimselsüreç becerileri, akademik başarıları ve fen bilgisi dersine yönelik tutumları, kontrolgrubundaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Deneygrubundaki öğrencilerin cinsiyetlerine ve kütüphanede kaynak tarama bilgilerinegöre bilimsel süreç becerileri, akademik başarıları ve fen bilgisi dersine yöneliktutumları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. İnternet kullanımı bilgilerinegöre bilimsel süreç becerileri arasında ise anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur.İnternet kullanım bilgisi öğrencilerin akademik başarı ve fen bilgisi dersine yöneliktutumlarında farklılık yaratmamıştır.Araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının kullanılması öğrencilerin merakeden, araştıran ve bilgiyi keşfeden bireyler olarak yetişmesini sağlayacaktır. Bilimselgeçerliğe sahip bilgiye ulaşmada yol gösteren araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımıeğitimin kalitesini yükseltmede olumlu katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on inquiry-based learning approaches which isconsidered crucial today. In this study, the effectiveness of the inquiry-based learningapproach was investigated in developing the science process skills, academicachievements of 7th grade students at the primary school and the attitudes towardsscience. In the study, ?Science Process Skills Test? and ?Academic AchievementTest? which were developed by the researcher has been used in order to determinethe improvements in science process skills and academic achievements of thestudents; and ?Attitude Scale Towards Science? which was developed by Geban etall (1994) has been used in order to measure the attitudes of students towardsscience.The study which was conducted by using the experimental design with therandom selected treatment and control group was carried out on 7th grade students ofBeytepe and Mehmet İçkale Primary Schools located in the city of Ankara, district ofÇankaya during the spring period within 2004-2005. Treatment and control groupswere determined in both schools and inquiry-based learning approach was used inthe treatment group; and the teacher-centered descriptive methods were used in thecontrol group. Totally 104 students were participated in the investigation. Thenumber of students included in the treatment group (N=52) and in the control group(N=52) was the equal.By analyzing the quantitative findings obtained by scales and tests used in thestudy, these findings were supported by the qualitative findings obtained by theinterviews with the students. According to the findings of the study, science processskills, academic achievements and attitudes of the students towards science whowere included in the tretment group to which the inquiry-based learning approacheswere used were proven to have been significantly differentiated compared to thosestudents included in the control group. There has not been any significant differencebetween the science process skills, academic achievements and attitudes of thestudents towards science who were included in the treatment group according to theirgenders and the source searching data recorded in the library. However there hasbeen found a difference between their science process skills to a significant extentaccording to the internet use information. Internet use information did not cause anydifference in academic skills and attitudes of students towards science.Use of the inquiry-based learning approach is going to ensure the students tobe trained as individuals who curious about, invastigates and explores theknowledge. Inquiry-based learning approach guiding in getting access to theknowledge of the scientific validity is going to make positive contributions topromote quality of education.