Haritalarla Çanakkale savaşları (Osmanlı kaynaklarına göre Gelibolu Yarımadası Kuzey bölgesi muharebeleri)
Gallipoli wars by maps (North area wars according to Ottoman documents)
  1. Tez No: 187261
  2. Yazar: MURAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dünya Savaşı'nın cephelerinden biri olan Çanakkale'de, boğazmuharebelerinden başka, 25 Nisan 1915'te Anadolu tarafında Kumkale'ye, GeliboluYarımadası'nda Seddülbahir ve Arıburnu bölgelerine yapılan çıkarma harekatı ilecephede kara muharebeleri başlamıştır. Kuzey Bölgesi olarak adlandırdığımızKabatepe-Saros çizgisi arasında kalan bölge içerisinde, ngiliz birliklerinin 25 Nisan1915 Arıburnu çıkarması ile başlayan ve 27 Aralık 1915'te cepheyi boşaltmalarıylason bulan süre içerisindeki muharebeler, Osmanlı yazılı ve görsel arşiv kaynaklarınagöre incelenmiştir. Savaştan önce, savaş sırasında ve savaştan sonra kullanılancoğrafi ve askeri haritalar ışığında ve bu haritaların bilgisayar ortamında işlenerek üçboyutlu görsel bilgi sağlamak suretiyle sekiz ayı aşkın süren muharebeler, gün gündeğerlendirilerek muharebelerin seyri haritalar üzerine aktarılmıştır. Böylececephedeki Türk birliklerinin cephedeki savaş boyunca ileri ve geri harekatları ilecephenin genel vaziyeti görsel olarak verilerek savaşın daha kolay anlaşılmasısağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the failure of the naval attacks to force through the Dardanelles, theallied forces landed at Kumkale on the Asian aside of the Dardanelles, and atSeddulbahir and Ariburnu.After months of fighting, the Allied forces withdrew from the area onDecember 27, 1915 and evacuated the Peninsula. In this study the GallipoliCampaigns were studied under the light of Ottoman visual and written documents.Maps utilized before, during and after the battles were reproduced on computer toillustrate the course of the Gallipoli campaigns day by day. In this way, this studyaims to make various stages of the Gallipoli Campaigns much more comprehensible.