Organ nakli ve bağış konusunda bilinçlendirme amacıyla interaktif eğitim materyali hazırlanması
Preparing interactive education material for making people conscious of organ transplantation and donation
- Tez No: 187323
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, organ nakli konusunda bilinçlendirme amacıyla interaktifeğitim materyali hazırlamak amacıyla yapılmıştır.Bu çalışma; ülkemiz insanlarının çoğunun hala kendilerinden çok uzakgördükleri, hakkında bazı yanlış bilgilere sahip oldukları ?organ nakli ve bağışı?konusunda, bir eğitimci gözüyle, bilgilendirme çalışması olmuştur. Çalışmahazırlanırken Eğitim Teknolojilerinin bir parçası ve günümüz öğrencilerinin aynızamanda toplumunun vazgeçilmezi olan bilgisayar ve Internet kullanılarak interaktifbir eğitim materyali hazırlanmıştır.Bu çalışmanın hedef kitlesi olarak ortaöğretim öğrencileri, sağlık eğitimialmamış kişiler ve toplumun geneli belirlenmiştir. Bu nedenle eğitim materyalihazırlanırken teknik konuların detayı verilmemiştir.Materyal hazırlanırken birçok Türkçe ve yabancı kaynak taraması yapılmıştır.Araştırmanın sonuçları göstermektedir ki; Türkiye'de organ nakli ve bağışıkonusunda toplum bilincinin artmasını sağlayacak materyal eksikliği vardır. Bueksikliği gidermek için devlet, eğitim kurumları ve sivil toplum örgütleri birlikteçalışmalıdır. Her yaştan ve her eğitim seviyesine uygun eğitim materyallerihazırlanmalıdır. Düzenlenen kampanyalar ve eğitim programları sürekli olmalıdır.Konunun hem sosyal hem de teknik yönüyle ilgili bilgi içeren kaynaklarhazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for the purpose of providing an interactivelearning material for making people concious of organ transplantation.This study makes people conscious of organ transplantation and donation,which is seem to be strange to the most of people who have wrong ideas about it inour country, from an educator perspective. In this study, an interactive material hasbeen prepared by using computer and Internet which have an important situation forEducation Technology, students and the society.The target groups of this study are secondary school students, people whichhave no medical education and the general of the society. For this reason while thematerial is being prepared, the subject is not told in details.A large literature research has been made in Turkish and in English during thestudy . The research results show that there is a shortage of material about organtransplantation and donation for the society in Turkish. In conclusion; government,education associations and public organisations have to work together about thissubject. The education materials have to be prepared for all age and all educationlevels. Performed campaigns and education programmes should be continuous anddata sources which include social and technical details should be prepared.