Nakış eğitimi veren kız meslek liselerinde kazandırılan davranışlarla iş hayatındaki uygulamaların tutarlılık derecesi
The degree of consistency between the behaviors gained in the vocational high schools for girls which provide embroidery education and the practices in professional life
  1. Tez No: 187338
  2. Yazar: İSLİM TELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL BAYKASOĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÜZİN SÜBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmada ?Nakış Eğitimi? veren Kız Meslek Liseleri'nde kazandırılandavranışlarla, iş hayatındaki uygulamaların tutarlılık derecesi saptanmıştır.Bu çalışmada önce Kız Meslek Lisesi Nakıs eğitimi öğretim programıincelenerek programdaki hedefleri gerçekleştirecek hedef davranışlar oluşturulmuşdaha sonra hedef davranışlara uygun anket hazırlanarak uzman görüsünesunulmuştur.Araştırmada kullanılan likert tipi ölçek 2 bölümünden oluşmaktadır.Birincibölümde öğrencilerin belirlenen davranışlar açısından yeterlilikleri,ikinci bölümdeöğrencilerin belirlenen davranışlar açısından yeterlilikleri,ikinci bölümde de budavranışların meslek açısından gereklilikleri ölçülmektedir. El nakışı ve makinenakışları için ayrı ayrı oluşturulan ölçek her iki alanda rastlantısal olarak belirlenen25'er işletmeye uygulanmıştır.Araştırma verileri araştırmacı tarafından istatistiksel yöntemler, aritmetikortalama ( X ), standart sapma ve ?t testi? ile çözümlenmiş, elde edilen bulgularyorumlanmıştır.Araştırma sonucuna göre hedef davranışları göstermede öğrencilerin büyükbir çoğunluğu kısmen yeterli bulunmuş, davranışların gerekliliği açısından yapılandeğerlendirmede de uzun zaman alan tekniklerin gerekli görülmediği belirlenmiştir.İşletmelerin beklentileri sonuçlarda belirtilmiş ve öneriler sunulmuştur. Enönemli sonuç, işletmelerin öğrencilerin teknikleri uygularken daha pratik olması veişi benimsemelerini, teknoloji hakkında bilgi sahibi olmalarını istemeleri olarakbulunmuştur.İşletmelerle okullar arasında iletişimin iyi sağlanması ve mezunların işeyerleştirilmeleri gerekmektedir. Programların yeniden gözden geçirilip sanayiyeuygun olarak düzenlenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the degree of consistency between the behaviors gained in theVocational High Schools for Girls, which provide ?Embroidery Education?, and thepractices in professional life was determined.In the study, curricula of the Vocational High Schools for Girls were examinedand opinions of experts were asked by using questionnaires prepared parallel to theobjectives in the target behaviors program.Two separate Likert scale were prepared and applied in order to determine thenecessity of displaying the target competencies and behaviors for occupations of thestudents. The questionnaires prepared for hand and machine needlework were applied in 25enterprises determined randomly in both fields.The data obtained in the study were analyzed by the researcher by using statisticalmethods, arithmetic mean ( X ), standard deviation and ?t test? and the findings wereinterpreted.In the study, it was found that a significant portion of the students are partiallycompetent in displaying the target behaviors and in the evaluation conducted regardingnecessity of the behaviors, it was determined that the techniques that require long time arenot considered necessary.In the conclusions, expectation of the enterprises are indicated and suggestions arepresented. As the most important result, it was found that the enterprises want the students tobe more practical while they apply the relevant techniques, they adopt the work and theyhave knowledge on technology.A good communication between the enterprises and schools should be establishedand graduates should be employed. The curricula should be reviewed and reorganized in aform suitable for needs of the industry.