Metinlerarası evrensel ögeler bağlamında çocuk edebiyatında çocukluk felsefesi
Childhood philosophy in literature for children in terms of global elements
  1. Tez No: 187356
  2. Yazar: ZEHRA AYDIN YARDIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETÇocuklarımız artık Türk, ngiliz ya da Alman olmakla birlikte Dünyalıbireyler olmanın da sorumluluğunu üzerlerinde taşımaktalar. Ülkelerin sınırlarınıngittikçe ortadan kalktığı bir dünyada yaşıyorken, edebiyatın sınırlarının da ortadankalkmayacağını düşünmek oldukça yanlıştır. Bu yanılgı, içine kapanmayı,yeniliklerden haberdar olmamayı dolayısıyla çağın gerisinde kalmayı beraberindegetirir. Gerek çeviri, gerekse özgün eserlerde yer alan metinlerarası evrensel öğelerbu yanılgının sonuçlarını ortadan kaldıracak öğelerdir.Bununla birlikte günümüzde artık affedilemeyen bir şey de salt kuru,amaçsız ve koşulsuz kabullü düşünmektir. Eğitim programlarının bile yaratıcıdüşünmeyi ön plana alarak, yeni programlar geliştirmeleri; yaratıcı ve eleştireldüşünebilmenin artık ne denli önemli ve gerekli bir meziyet olduğunukanıtlamaktadır bizlere. Ve bizce eleştirel ve yaratıcı düşünebilmenin yolu, felsefidüşünebilme yetisine sahip olabilmekle mümkündür. Ve çocuklarımız bu yetiyezaten doğaları gereği sahiptirler.Çalışmamız, bu gerçekleri göz önüne alarak, evrensel bir çocuk edebiyatınınvarlığından söz ederek, çocuk edebiyatında çocukluk felsefesinin işlevini ortayakoymak amacıyla hazırlanmıştır.Zehra AYDIN YARDIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRecently, children are responsible for being global individuals although theyall have different nationalities such as Turkish, British or German. It is a fact that itis almost impossible to think not to remove the borders in literature while we live ina global world. This misconception causes not to be aware of the novelties so to beout of date. The intertextual global elements in both translated and original textsmay remove this misconception.Moreover, nowadays one of the unforgivable facts is to think with no aim toaccept everything without questioning. Educational programs have developed newprograms taking creative thinking skills into account and that proves us howimportant and necessary creative and critical thinking skills are. We believe that itis possible to have these skills only when you have philosophical thinking skill. Ourchildren have this skill naturally.In this study, taking this fact into consideration, we have tried to bring thefunction of childhood philosophy in literature for children to light through statingthe idea of a global literature for children.Zehra AYDIN YARDIM