Some suggested brain-based techniques for teaching writing skills in prep-classes at Ondokuz Mayıs University
Ondokuz Mayıs Üniversitesi hazırlık sınıflarında yazma becerileri için önerilen bazı beyne dayalı öğretim teknikleri
- Tez No: 187355
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZETBu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü,ngiliz Dili Eğitimi Hazırlık sınıfı orta düzey öğrencilerinin yazma becerilerinigeliştirmek ve yazma becerisi farkındalığı yaratmak amacıyla bazı beyin temelliyazma becerileri teknikleri geliştirilmiştir. Geliştirilen teknikler I. ve II. öğretimöğrencilerine uygulanmıştır.Her iki gruptaki öğrencilere uygulama öncesi ve sonrası bir Tutum ölçeğiuygulanmıştır. Öğrencilerin yapılan etkinliğe yönelik tutumlarını gözlemlemekamacıyla Tutum ölçekleri verilmiş, verilen bu Tutum ölçeklerinden yolaçıkılarak Değerlendirme Formu geliştirilmiş, ve sonuçlar bir istatistiksel analizprogramı olan SPSS t-test ve madde test analiz yolu ile analiz edilmiştir.Öğrencilerin beyin temelli etkinliklerle olumlu bir tutum geliştiripgeliştirmediklerini saptamak amacıyla, çalışmanın başında ve sonunda ortakyazma becerisi Tutum testi geliştirilmiş, ve verilerin değerlendirilmesisonucunda ön ve son Tutum ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkbulunmuştur.Elde edilen bulgular, öğrencilerin yazma becerilerinde kullanılanetkinliklere karşı olumlu baktıklarını göstermekte; bu nedenle de beyin temelliyazma becerileri tekniklerinin, öğrencilerin ngilizce yazma becerilerinigeliştirmekte ve yazma becerilerine karşı farkındalık yaratmada etkili olduğusöylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study some brain-based writing techniques have been developedto improve writing skills of Intermediate pre-service English Language teachersin the Department of Foreign Language Education at Ondokuz MayısUniversity. The devised techniques have been carried out in both day andevening groups to raise their awareness in writing skills.The students in both groups have been given a Language Attitude Testat the beginning and at the end of the study. Besides, in order to observestudents? attitudes towards the activity carried out, different LanguageAttitude Tests have been also applied, and at the end an Evaluation Form hasbeen devised. Data gathered from all the tests have been analyzed by t-test,SPSS, and item test analysis.To determine whether the students have developed a positive attitude ornot, a common Writing Skill Attitude Test has been devised , and as a result ofdata analysis, a statistically significant difference has been found between Pre-and Post Attitude Tests.These findings indicate that the students the studentshave developed apositive attitude towards the activities used in writing skills. Therefore, brain-based writing techniques may be said to be effective in developing pre-serviceteachers? writing skills and raise their awareness in writing.