Türkiye'de siyasal afişin gelişimi 1990-2000 yılları arası örnek iki parti (ANAP-CHP) seçim afişlerinin incelenmesi
The progress of political poster in Turkey two sample political parties (ANAP-CHP) between the years 1990-2000 the study on the posters of election
  1. Tez No: 187422
  2. Yazar: SERKAN RIZA ULUĞKAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞEMSETTİN ZİYA DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
iiÖZETTÜRKİYE'DE SİYASAL AFİŞİN GELİŞİMİ1990-2000 YILLARI ARASI ÖRNEK İKİ PARTİ (ANAP-CHP)SEÇİM AFİŞLERİNİN İNCELENMESİSerkan Rıza ULUĞKAYSüleyman Demirel Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Anasanat DalıYüksek Lisans Tezi, 83 Sayfa, Haziran 2006Danışman: Yrd. Doç. Şemsettin Ziya DAĞLIÇalışmanın amacı, Türkiye'de ve dünyada gelişen teknoloji ve iletişimaraçlarının sayısının artmasına rağmen afişin önemini yitirmeden günümüzde deönemli bir propaganda aracı olarak kullanılmasının nedenlerini araştırmak;çalışmanın bir diğer amacı da geçmişten günümüze siyasal iletişimin ve esas olaraksiyasal afişin iletişim aracı olarak üstlendiği görevleri ortaya koymak; askerimüdahalelerle birçok kez kesintiye uğrayan demokratik çok partili siyasal hayatımızıve bu kesintilerin ardından yeniden toparlanan bir siyasal ortamı da irdelemektir.İlk olarak, afişin tanımı, dünyada ve Türkiye'de afişin gelişim süreci ileiletişim aracı olarak afiş konuları ele alınmıştır.İkinci olarak, Siyasal afişin ve propagandanın tanımı, Siyasal afişlerde amaç,Siyasal afişlerde hedef kitle ve siyasal afişlerde uyulması gereken yasal kurallarkonuları irdelenmiştir.Üçüncü olarak, Türkiye'de siyasal afişin gelişimi ve o dönemin siyasal yapısıincelenmiş ve örnek olarak alınan partilerin (Anavatan Partisi-Cumhuriyet HalkPartisi) 1990-2000 yılları arasında genel seçimlerde kullandıkları seçim afişleriirdelenmiştir.Sonuç olarak, Partiler bulundukları döneme ya da o anki ihtiyaçlarına göredeğişik kitle iletişim araçlarında kendilerini ifade etmelerine rağmen ortak noktaları,afişten vazgeçememeleridir; Bunun en önemli sebepleri, afişin ekonomik, akıldakalıcı, yorumdan uzak ve kısa sloganlarla kitle üzerinde etkili oluşudur. Afişkullanım özellikleri ve sağladığı etkiyle hem Türk siyasal yaşamına tanıklık etmişhem de bu tanıklığı insanlara etkili biçimde anlatmıştır. Bu süreçte hem çok partilisistemin demokratikleşmesine yardım etmiş hem de hem de kendi gelişiminisürdürmüştür. Bu gelişim çizgisi, günümüzde de sürmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE PROGRESS OF POLITCAL POSTER İN TURKEYTWO SAMPLE POLITCAL PARTIES (ANAP-CHP) BETWEEN THEYEARS 1990-2000 THE STUDY ON THE POSTERS OF ELECTIONSerken Rıza ULUĞKAYS.D.U., Social Science Institute The Branch Of Main artMaster thesis, page 83, June 2006Asst. Prof. Şemsettin Ziya DAĞLIThe aim of the study is to investigate the reasons of the preference of postersas a tool for propaganda, still having a great influence although there has been anincrease on the number of the developing technological and communication tools inturkey and the world; another aim of the study is to reveal the duties of politicalinteraction, manly the political posters as a tool for interaction from past to now; andto examine our democratic multi-partisanship political life that has been interruptedmany times and the political situation recovered after these interruptions.First of all, the subject that, description of poster and the process of poster?sdevelopment and the usage of posters as a tool for interaction are studied.Secondly, the subject that the description of political and propaganda, the aimof the political posters, the target population and the legal rules to obey for politicalposters are studied.Thirdly, the development of political posters in turkey and political structureof that, period are studied and political and the sample parties (Anavatan Patisi-Cumhuriyet Halk Partisi) election posters that were used general election betweenthe years 1990-2000 are examined.As a conclusion, all the political parties has a common point that they don?tabandon political posters although they use different mass media tools to expressthemselves for their needs or the period that they live in. The main reasons of thisare; political posters are economical, they are easy to keep in mind, they don?t, leadany inference and they are more effective with short slogans on the population.Posters both have witnessed the Turkish political life and have explained this topeople efficiently with its features of usage and its influence, in this period, postershave both helped the multi-partisanship to become democratic and also continued itsdevelopment. This development process is also going on today.Key worts: Process of political poster. Purpose of the political posters.Political interaction from past to now.