Tuncer Cücenoğlu'nun oyunlarına genel bir bakış ve oyunlarında metinlerarası izler
A general view of Tuncer Cücenoğlu's plays and the intertextual traces in his plays
- Tez No: 187423
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AKTULUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
iÖZETTUNCER CÜCENOĞLU'NUN OYUNLARINA GENEL BİR BAKIŞ VEOYUNLARINDA METİNLERARASI İZLEREzgi Oya GÜMÜŞSüleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Ana Sanat DalıYüksek Lisans Tezi, 155 sayfa, Ağustos 2006Danışman: Prof. Dr. Kubilay AKTULUMÇalışmamın öncelikli amacı Tuncer Cücenoğlu'nun oyunlarının genelözelliklerini ortaya koyduktan sonra, oyunlarındaki metinlerarası izlerinsaptanmasıdır. Üç bölümden oluşan çalışmamın giriş bölümünde; metinlerarasıilişkiler kuramcılarının kurama bakış açıları tezimin uygulama bölümüne öncülüketmesi amacıyla yer verilmiştir.Çalışmamın birinci bölümünde Tuncer Cücenoğlu'nun; Türk oyunyazarlığındaki yeri, ve oyunları incelenmiştir. Oyunları; olay dizileri, ele aldıklarıkonular, temalar, oyun kişilerinin karakterler yapıları ve oyunlarının türleri açısındantek tek incelenmiştir.Çalışmamın ikinci ve üçüncü bölümlerinde Tuncer Cücenoğlu'nunoyunlarındaki metinlerarası izler belirlenmiştir.Çalışmamın tüm bölümlerinde elde edilen veriler yazarın oyunlarından alınanrepliklerle örneklendirilmiştir.Sonuç bölümünde ise Tuncer Cücenoğlu'nun oyunlarının genel özellikleri vemetinlerarası izlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Tuncer Cücenoğlu'nun Kumarbazlar adlı oyunu metin olarak basılmadığı içinincelenmemiştir. ?Ah Bir Yoksul Olsam? ve ?Che Müzikali? basılı olmamasınakarşın yazarca tarafıma gönderildiği ve incelenmesine izin verildiği için tezkapsamına alınmıştır.Bir Cumhuriyet genci olarak yetişmemi sağlayan anneme, babama, birtanecik ablama, canım hocam Tuncer CÜCENOGLU'NA, her zaman bana yolgösteren, destekleyen, aydın bir kuramcı olabilmem için beni yönlendiren, bilgibirikimini ve kitaplığını bana açan çok değerli hocam, Prof. Dr. KubilayAKTULUM'A, teşekkür ederim.Ezgi Oya GÜMÜŞ
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTA GENERAL VIEW OF TUNCER CÜCENOĞLU?S PLAYS AND THEINTERTEXTUAL TRACES IN HIS PLAYSEzgi Oya GÜMÜŞThe Süleyman Demirel Universty?s Social Science Institute Of TheatreDepartmantMaster?s Lisence, 155 pages, August 2006Supervising Professor: Prof. Dr. Kubilay AKTULUMThe initial aim of this study is to describe the general characteristics of theplays written by Tuncer CÜCENOĞLU and afterwards to determine the intertextualtraces in his plays.The study exists of three parts. In the introduction part, the interpretations ofthe theorists abaout the intertextual theory, were given as an advance for the practicepart of my thesis. In the first part, the place of Tuncer CÜCENOĞLU among theTurkish play Authorship was discussed and his plays were examinedIn the second and the tirdth parts of my thesis, the intertextual traces inTuncer CÜCENOĞLU?s plays were determined. The data obtain from the each partof the thesis were exampled by the rejoinders taken from his plays. The generalcharacteristics of Tuncer CÜCENOĞLU?s plays and the intertextual traces in hisplays were evaluated in the last part of the thesis .?The Gamblers? as an unpublished play of Tuncer CÜCENOĞLU was notdetermined. Although the plays titled as ?Wish I was a Rich Person? and ?TheMusical Of Che? were also unpublished, I had the chance and the permission tomake determinations on them because the plays were given to me by TuncerCÜCENOĞLU.With my grateful thanks to my mother who helped me to grow up as aRepublic Youth, to my father and to my dear elder sister, to my dear theacher TuncerCÜCENOĞLU and to my precious theacher, Prof. Dr Kubilay AKTULUM for hisgreat efforts and supports to find my way for becoming an intellectual theoristcandidate and for his genorosity in letting me use his library and benefit from hisenourmous knowledge accumulation.Ezgi Oya GÜMÜŞ